hotel-booking-plugin - en to it_IT translation catalogue (1780 entries)

note: Description of the plugin
en: Manage your hotel booking services. Perfect for hotels, villas, guest houses, hostels, and apartments of all sizes.
it_IT: Gestisci i servizi della tua prenotazione

[ctx: Post Status]
en: New
it_IT: Nuovo

[ctx: Post Status]
en: Auto Draft
it_IT: Bozza automatica

[ctx: Zero price]
en: Free
it_IT: Gratis

[ctx: Price per one night. Example: $99 per night]
note: translators: Price per one night. Example: $99 per night
en: per night
it_IT: per notte

[ctx: Price for X nights. Example: $99 for 2 nights, $99 for 21 nights]
note: translators: Price for X nights. Example: $99 for 2 nights, $99 for 21 nights
en: for %d nights | for %d nights
it_IT[0]: per notte
it_IT[1]: per %d notti

note: translators: %s: URL to plugins.php page
en: You are using two instances of Hotel Booking plugin at the same time, please <a href="%s">deactivate one of them</a>.
it_IT: Stai usando due istanze di Hotel Booking plugin allo stesso tempo, <a href="%s">disattivane una</a>.

en: <a href="%s">Upgrade to Premium</a> to enable this feature.
it_IT: <a href="%s">Passa a Premium</a> per utilizzare questa funzione.

en: Nonce verification failed.
it_IT: Verifica Nonce non riuscita.

en: The file does not exist.
it_IT: Il file non esiste.

en: Source ID is missing.
it_IT: Manca l'ID sorgente.

en: Error
it_IT: Errore

en: View
it_IT: Visualizza

en: Delete
it_IT: Elimina

en: Name
it_IT: Nome

en: Bookings
it_IT: Prenotazioni

en: Date Registered
it_IT: Data di registrazione

en: Last Active
it_IT: Attivo l'ultima volta

note: translators: Terms are variations for Attributes and bear no relation to the Terms and Conditions Page.
en: Terms
it_IT: Termini

en: Created on:
it_IT: Creato:

note: translators: Terms are variations for Attributes and bear no relation to the Terms and Conditions Page.
en: Please add attribute in default language to configure terms.
it_IT: Aggiungi attributi nella lingua predefinita per configurare i termini.

note: translators: Terms are variations for Attributes and bear no relation to the Terms and Conditions Page.
en: Configure terms
it_IT: Configura i termini

en: Reserved Accommodations
it_IT: Alloggi prenotati

en: Update Booking
it_IT: Aggiorna Prenotazione

en: Logs
it_IT: Registri

en: Delete Permanently
it_IT: Elimina definitivamente

en: Move to Trash
it_IT: Sposta nel cestino

en: Create Booking
it_IT: Creare Prenotazione

en: Resend Email
it_IT: Reinvia Email

en: Send a copy of the Approved Booking email to the customer`s email address.
it_IT: Invia una copia dell'email della Prenotazione approvata all'indirizzo email del cliente.

en: Edit Accommodations
it_IT: Modifica Alloggi

en: Date:
it_IT: Data:

en: Author:
it_IT: Autore:

en: Auto
it_IT: Automatico

en: Message:
it_IT: Messaggio:

en: Confirmation email has been sent to customer.
it_IT: L'email di conferma è stata rimandata al cliente.

en: Coupon code
it_IT: Codici sconto

en: Update Payment
it_IT: Aggiorna Pagamento

en: Modified on:
it_IT: Modificato:

en: Create Payment
it_IT: Creare Pagamento

en: Season Prices
it_IT: Prezzi stagionali

en: <code>Please select Accommodation Type and click Create Rate button to continue.</code>
it_IT: <code>Seleziona tipologia alloggio e clicca Crea tariffa per continuare.</code>

en: Update Rate
it_IT: Aggiorna Tariffa

en: Active
it_IT: Attivo

en: Disabled
it_IT: Disattivato

en: Create Rate
it_IT: Creare Tariffa

en: Duplicate Rate
it_IT: Duplicate Tariffa

en: Generate Accommodations
it_IT: Genera Alloggi

en: Attributes
it_IT: Attributi

en: Accommodation Reviews
it_IT: Recensioni alloggio

en: Allow guests to <a href="%s" target="_blank">submit star ratings and reviews</a> evaluating your accommodations.
it_IT: Consenti agli ospiti di <a href="%s" target="_blank">inviare valutazioni e recensioni con le stelle</a>, valutando i tuoi alloggi.

en: Number of Accommodations:
it_IT: Numero di alloggi:

en: Count of real accommodations of this type in your hotel.
it_IT: Numero di alloggi di questo tipo disponibili nel tuo hotel.

en: Total Accommodations:
it_IT: Totale alloggi:

en: Show Accommodations
it_IT: Mostra Alloggi

en: Active Accommodations:
it_IT: Alloggi attivi:

en: Add
it_IT: Aggiungere

en: Per adult:
it_IT: Per adulto:

en: Per child:
it_IT: Per bambino:

en: Per adult:
it_IT: Per adulto:

en: Per child:
it_IT: Per bambino:

en: Actions
it_IT: Azioni

en: Default
it_IT: Predefinito

en: — Select —
it_IT: — Selezionare —

en: Install & Activate
it_IT: Installa e attiva

en: Add image
it_IT: Aggiungi immagine

en: Add gallery
it_IT: Aggiungi galleria

en: Remove image
it_IT: Rimuovi immagine

en: Remove gallery
it_IT: Rimuovi galleria

en: Select all
it_IT: Seleziona tutto

en: Unselect all
it_IT: Deseleziona tutto

en: Date
it_IT: Data

en: Author
it_IT: Autore

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Done
it_IT: Fatto

en: All
it_IT: Tutti

en: None
it_IT: Nessuno

en: Recalculate Total Price
it_IT: Ricalcolare il prezzo totale

en: Nights
it_IT: Notti

en: Remove
it_IT: Rimuovere

en: Add length of stay
it_IT: Aggiungi durata del soggiorno

en: Adults
it_IT: Adulti

en: Children
it_IT: Bambini

en: Price per night
it_IT: Prezzo per notte

en: Enable variable pricing
it_IT: Abilita prezzo variabile

en: Add Variation
it_IT: Aggiungi variazione

en: Remove variation
it_IT: Rimuovi variazione

en: The License Key is required in order to get automatic plugin updates and support. You can manage your License Key in your personal account. <a href='https://motopress.zendesk.com/hc/en-us/articles/202812996-How-to-use-your-personal-MotoPress-account' target='_blank'>Learn more</a>.
it_IT: La chiave di licenza è necessaria per ottenere automaticamente gli aggiornamenti dei plugin e supporto. È possibile gestire la chiave di licenza nel tuo account personale. <a href='https://motopress.zendesk.com/hc/en-us/articles/202812996-How-to-use-your-personal-MotoPress-account' target='_blank'>Scopri di più</a>.

en: License Key
it_IT: Chiave di licenza

en: Status
it_IT: Stato

en: Inactive
it_IT: Inattivo

en: Valid until
it_IT: Valido fino al

en: Valid (Lifetime)
it_IT: Valido (a vita)

en: Expired
it_IT: Scaduto

en: Invalid
it_IT: Non valido

en: Your License Key does not match the installed plugin. <a href='https://motopress.zendesk.com/hc/en-us/articles/202957243-What-to-do-if-the-license-key-doesn-t-correspond-with-the-plugin-license' target='_blank'>How to fix this.</a>
it_IT: La tua chiave di licenza non corrisponde al plugin installato. <a href='https://motopress.zendesk.com/hc/en-us/articles/202957243-What-to-do-if-the-license-key-doesn-t-correspond-with-the-plugin-license' target='_blank'>Come risolvere questo problema.</a>

en: Product ID is not valid
it_IT: ID prodotto non è valido

en: Action
it_IT: Azione

en: Activate License
it_IT: Attivare la licenza

en: Deactivate License
it_IT: Disattivare la licenza

en: Renew License
it_IT: Rinnovare la licenza

en: Attributes let you define extra accommodation data, such as location or type. You can use these attributes in the search availability form as advanced search filters.
it_IT: Gli attributi consentono di definire dati aggiuntivi relativi all'alloggio, quali posizione o tipologia. Puoi utilizzare questi attributi nel modulo di disponibilità della ricerca come filtri di ricerca avanzati.

en: This attribute refers to non-unique taxonomy - %1$s - which was already registered with attribute %2$s.
it_IT: Questo attributo si riferisce alla tassonomia non univoca - %1$s - che era già registrata con l'attributo %2$s.

note: translators: Terms are variations for Attributes and bear no relation to the Terms and Conditions Page.
en: You cannot manage terms of trashed attributes.
it_IT: Impossibile gestire i termini degli attributi di soglia.

en: New Booking
it_IT: Nuova Prenotazione

en: Guests
it_IT: Ospiti

en: Customer Info
it_IT: Informazioni cliente

en: Price
it_IT: Prezzo

en: Accommodation
it_IT: Alloggio

en: Booking #%s
it_IT: Prenotazione #%s

en: Expire %s
it_IT: Scade %s

en: Adults:
it_IT: Adulti:

en: Children:
it_IT: Bambini:

en: %s night | %s nights
it_IT[0]: %s notte
it_IT[1]: %s notti

en: Summary: %s.
it_IT: Riepilogo: %s.

en: Paid: %s
it_IT: Pagato: %s

en: Set to %s
it_IT: Imposta per %s

en: Booking status changed. | %s booking statuses changed.
it_IT[0]: Lo stato della prenotazione è stato cambiato.
it_IT[1]: %s lo stato della prenotazioni è stato cambiato.

en: All accommodation types
it_IT: Tutti i tipi di alloggi

note: translators: The number of imported bookings: "Imported <span>(11)</span>"
en: Imported %s
it_IT: Importato %s

en: Customer
it_IT: Cliente

en: Amount
it_IT: Quantità

en: Booking
it_IT: Prenotazione

en: Transaction ID
it_IT: ID di transazione

en: Created/Modified Date
it_IT: Data di Creazione/Modifica

en: Payment #%s
it_IT: Pagamento #%s

en: Created on:
it_IT: Creato:

en: Modified on:
it_IT: Modificato:

en: Rates are used to offer different prices of the same accommodation type depending on extra conditions. E.g. Double room with breakfast included; double room with no breakfast. Guests will choose the preferable rate when submitting a booking request.
it_IT: Le tariffe vengono utilizzate per poter offrire diversi prezzi per lo stesso tipo di alloggio a seconda delle condizioni aggiuntive. Per esempio, una camera doppia con prima colazione inclusa; camera doppia senza colazione. Gli ospiti potranno scegliere la tariffa preferibile durante una richiesta di prenotazione.

en: Accommodation Type
it_IT: Tipo di struttura

en: Season &#8212; Price
it_IT: Prezzo stagionale &#8212;

en: Duplicate
it_IT: Duplicare

en: Rate was duplicated.
it_IT: La tariffa è stata duplicata.

en: These are real accommodations like rooms, apartments, houses, villas, beds (for hostels) etc.
it_IT: Queste sono strutture reali come camere, appartamenti, case, ville, letti (per ostelli) ecc.

en: All Accommodation Types
it_IT: Tutti Tipi di alloggi

en: These are not physical accommodations, but their types. E.g. standard double room. To specify the real number of existing accommodations, you'll need to use Generate Accommodations menu.
it_IT: Queste non sono strutture fisiche, ma i loro tipi. Per esempio, camera doppia standard. Per specificare il numero reale di alloggi esistenti, è necessario utilizzare il menu Genera alloggi.

en: Capacity
it_IT: Capacità

en: Bed Type
it_IT: Tipologia di letto

en: Accommodations
it_IT: Alloggi

en: Total:
it_IT: Totale:

en: Adults:
it_IT: Adulti:

en: Children:
it_IT: Bambini:

en: Size:
it_IT: Dimensione:

en: Active:
it_IT: Attivo:

en: Seasons are real periods of time, dates or days that come with different prices for accommodations. E.g. Winter 2018 ($120 per night), Christmas ($150 per night).
it_IT: Le stagioni sono periodi, date o giorni quando gli alloggi vengono forniti con prezzi diversi. Per esempio, inverno 2018 ($120 a notte), Natale ($150 a notte).

en: Start
it_IT: Inizia

en: End
it_IT: Termina

en: Days
it_IT: Giorni

en: Services are extra offers that you can sell or give for free. E.g. Thai massage, transfer, babysitting. Guests can pre-order them when placing a booking.
it_IT: I servizi sono offerte extra che puoi vendere o offrire gratuitamente. Per esempio, massaggio tailandese, trasferimento, baby sitter. Gli ospiti possono pre-ordinarli durante una prenotazione.

en: Periodicity
it_IT: Periodicità

en: Charge
it_IT: Addebitare

en: Per Day
it_IT: per giorno

en: Guest Choice
it_IT: Scelta dell'ospite

en: Once
it_IT: Una volta

en: Per Guest
it_IT: Per persona

en: Per Accommodation
it_IT: Per camera

en: These are accommodation amenities, generally free ones. E.g. air-conditioning, wifi.
it_IT: Questi sono servizi di alloggio, generalmente gratuiti. Per esempio, aria condizionata, wifi.

en: Booking rules saved.
it_IT: Regole di prenotazione salvate.

en: Booking Rules
it_IT: Regole di prenotazione

en: Save Changes
it_IT: Salva cambiamenti

en: Check-in days
it_IT: Giorni di arrivo

en: Guests can check in any day.
it_IT: Gli ospiti possono effettuare il check-in in qualsiasi giorno.

en: Add rule
it_IT: Aggiungi regola

en: Seasons
it_IT: Stagioni

en: Check-out days
it_IT: Giorni di partenza

en: Guests can check out any day.
it_IT: Gli ospiti possono effettuare il check-out in qualsiasi giorno.

en: Minimum stay
it_IT: Soggiorno minimo

en: There are no minimum stay rules.
it_IT: Non ci sono regole per il soggiorno minimo.

en: nights
it_IT: notti

en: Maximum stay
it_IT: Soggiorno massimo

en: There are no maximum stay rules.
it_IT: Non ci sono regole per il soggiorno massimo.

en: Block accommodation
it_IT: Blocca alloggio

en: There are no blocking accommodation rules.
it_IT: Non ci sono regole per il blocco del soggiorno.

en: From
it_IT: Da

en: Till
it_IT: Fino a

en: Restriction
it_IT: Restrizioni

en: Not check-in
it_IT: Check-in non è disponibile

en: Not check-out
it_IT: Check-out non è disponibile

en: Not stay-in
it_IT: Soggiorno non è disponibile

en: Comment
it_IT: Commento

en: Minimum advance reservation
it_IT: Prenotazione con anticipo minimo

en: There are no minimum advance reservation rules.
it_IT: Non ci sono regole per la prenotazione con anticipo minimo.

en: Maximum advance reservation
it_IT: Prenotazione con anticipo massimo

en: There are no maximum advance reservation rules.
it_IT: Non ci sono regole per la prenotazione con anticipo massimo.

en: Booking buffer
it_IT: Buffer della prenotazione

en: There are no booking buffer rules.
it_IT: Non ci sono regole per il buffer della prenotazione.

en: Booking Calendar
it_IT: Calendario di prenotazioni

en: Calendar
it_IT: Calendario

en: Add New Booking
it_IT: Aggiungi nuova Prenotazione

en: Clear Search Results
it_IT: Cancella risultati di ricerca

en: Note: booking rules are disabled in the plugin settings and are not taken into account.
it_IT: Nota: le regole di prenotazione sono disabilitate nelle impostazioni del plugin, quindi, non sono prese in considerazione.

en: Unable to create booking. Please try again.
it_IT: Impossibile creare la prenotazione. Riprova.

en: Booking is blocked due to maintenance reason. Please try again later.
it_IT: La prenotazione è bloccata per motivi di manutenzione. Per favore riprova più tardi.

en: There are no accommodations selected for reservation.
it_IT: Non ci sono alloggi selezionati per la prenotazione.

en: Selected accommodations are not valid.
it_IT: L'alloggio selezionato non è valido.

en: Accommodation Type is not valid.
it_IT: Il tipo di alloggio non è valido.

en: Rate is not valid.
it_IT: La tariffa non è valida.

en: Adults number is not valid.
it_IT: Il numero di adulti non è corretto.

en: Children number is not valid.
it_IT: Il numero di bambini non è corretto.

en: The total number of guests is not valid.
it_IT: Il numero totale di ospiti non è valido.

en: Selected dates do not meet booking rules for type %s
it_IT: Le date selezionate non soddisfano le regole di prenotazione per il tipo %s

en: Accommodations are not available.
it_IT: Alloggio non disponibile.

en: There are no rates for requested dates.
it_IT: Non ci sono tariffe per le date richieste.

en: Search Results
it_IT: Risultati di ricerca

en: — Any —
it_IT: — Qualsiasi —

en: Search parameters are not set.
it_IT: I parametri di ricerca non sono impostati.

en: Check-in date is not valid.
it_IT: La data di arrivo non è valida.

en: Check-in date cannot be earlier than today.
it_IT: La data di arrivo non può essere prima di oggi.

en: Check-out date is not valid.
it_IT: La data di partenza non è valida.

en: Nothing found. Please try again with different search parameters.
it_IT: Nessun risultato. Riprova con altri parametri di ricerca.

en: Sorry, you are not allowed to access this page.
it_IT: Siamo spiacenti, non sei autorizzato ad accedere a questa pagina.

en: User ID
it_IT: ID utente

en: Username
it_IT: Nome utente

en: First Name
it_IT: Nome

en: Last Name
it_IT: Cognome

en: Phone
it_IT: Numero di telefono

en: Address
it_IT: Indirizzo

en: State / County
it_IT: Paese

en: Country
it_IT: Paese

en: City
it_IT: Città

en: Postcode
it_IT: Codice postale

en: Customer data updated.
it_IT: Dati del cliente aggiornati.

en: User account updated.
it_IT: Account utente aggiornato.

en: Edit User Profile
it_IT: Modifica profilo utente

en: Update
it_IT: Aggiorna

en: Customers
it_IT: Clienti

en: The booking is not set.
it_IT: La prenotazione non è impostata.

en: The booking not found.
it_IT: La prenotazione non è stata trovata.

en: Edit Booking #%d
it_IT: Modifica Prenotazione #%d

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: Back
it_IT: Indietro

en: Edit Booking
it_IT: Modifica Prenotazione

en: You cannot edit the imported booking. Please update the source booking and resync your calendars.
it_IT: Non puoi modificare la prenotazione importata. Aggiorna la prenotazione di origine e sincronizza nuovamente i calendari.

en: Request does not pass security verification. Please refresh the page and try one more time.
it_IT: La richiesta non ha superato la verifica di sicurezza. Aggiorna la pagina e riprova.

en: Check-in date is not set.
it_IT: La data di arrivo non è impostata.

en: Check-out date is not set.
it_IT: La data di partenza non è impostata.

en: Unable to update booking. Please try again.
it_IT: Impossibile aggiornare la prenotazione. Riprova.

en: Booking was edited.
it_IT: La prenotazione è stata modificata.

en: Available
it_IT: Disponibile

en: Replace
it_IT: Sostituisci

en: — Add new —
it_IT: — Aggiungi nuova —

en: Extensions
it_IT: Estensioni

en: Extend the functionality of Hotel Booking plugin with the number of helpful addons for your custom purposes.
it_IT: Estendi la funzionalità di Hotel Booking plugin con una sere di componenti aggiuntivi utili per i tuoi obiettivi personalizzati.

en: Get this Extension
it_IT: Ottieni questa estensione

en: No extensions found.
it_IT: Nessuna estensione trovata.

en: Abort Process
it_IT: Annulla processo

en: Aborting...
it_IT: Annullamento...

en: Import Calendar
it_IT: Importa Calendario

en: Accommodation: %s
it_IT: Alloggio: %s

en: Accommodation Type: %s
it_IT: Tipo alloggio: %s

en: Please be patient while the calendars are imported. You will be notified via this page when the process is completed.
it_IT: Ti chiediamo di essere paziente durante l'importazione dei calendari. Riceverai una notifica tramite questa pagina quando il processo sarà completato.

en: Accommodation updated.
it_IT: Alloggio aggiornato.

en: This calendar has already been imported for another accommodation.
it_IT: Questo calendario è stato importato per un altro alloggio.

en: Sync, Import and Export Calendars
it_IT: Sincronizza, importa ed esporta calendari

note: translators: %s - room name. Example: "Comfort Triple 1"
en: Edit External Calendars of "%s"
it_IT: Modifica calendari esterni di "%s"

en: Sync All External Calendars
it_IT: Sincronizza tutti i calendari esterni

en: Sync your bookings across all online channels like Booking.com, TripAdvisor, Airbnb etc. via iCalendar file format.
it_IT: Sincronizza le tue prenotazioni attraverso tutti i canali online come Booking.com, TripAdvisor, Airbnb ecc. attraverso file iCalendar.

en: Calendar URL
it_IT: URL calendario

en: Add New Calendar
it_IT: Aggiungi nuovo calendario

en: Sync Calendars
it_IT: Sincronizza calendari

en: Delete All Logs
it_IT: Cancella tutti i log

en: Deleting...
it_IT: Cancellando...

en: %d item
it_IT: %d elemento

en: %d items
it_IT: %d elementi

en: Calendars Synchronization Status
it_IT: Stato della sincronizzazione dei calendari

en: Here you can see synchronization status of your external calendars.
it_IT: Qui puoi vedere lo stato di sincronizzazione dei tuoi calendari esterni.

en: Calendars Sync Status
it_IT: Stato di sincronizzazione del calendario

en: Display calendars synchronization status.
it_IT: Visualizza lo stato della sincronizzazione dei calendari.

en: Language Guide
it_IT: Guida per personalizzare la lingua

en: Default language
it_IT: Lingua di default

en: This plugin will display all system messages, labels, buttons in the language set in <em>General > Settings > Site Language</em>. If the plugin is not available in your language, you may <a href="%s">contribute your translation</a>.
it_IT: Questo plugin visualizzerà tutti i messaggi del sistema, le etichette e i pulsanti nella lingua impostata in <em>Generali > Impostazioni > La lingua del sito</em>. Se il plugin non è disponibile nella tua lingua, puoi <a href="%s">contribuire con la tua traduzione</a>.

en: Custom translations and edits
it_IT: Traduzioni e le modifiche personalizzate

en: You may customize plugin translation by editing the needed texts or adding your translation following these steps:
it_IT: È possibile personalizzare la traduzione del plugin modificando i testi necessari o aggiungendo la tua traduzione seguendo questi passaggi:

en: Take the source file for your translations %s or needed translated locale.
it_IT: Prendi il file di origine per le tue traduzioni %s o per la lingua necessaria già tradotta.

en: Translate texts with any translation program like Poedit, Loco, Pootle etc.
it_IT: Traduci testi utilizzando qualsiasi programma di traduzione come Poedit, Loco, Pootle ecc.

en: Put created .mo file with your translations into the folder %s. Where {lang} is ISO-639 language code and {country} is ISO-3166 country code. Example: Brazilian Portuguese file would be called motopress-hotel-booking-pt_BR.mo.
it_IT: Metti il file creato .mo con le tue traduzioni nella cartella %s. Dove {lang} è il codice della lingua ISO-639 e {country} è il codice del paese ISO-3166. Esempio: un file brasiliano portoghese sarebbe chiamato motopress-hotel-booking-pt_BR.mo.

en: Multilingual content
it_IT: Contenuti multilingue

en: If your site is multilingual, you may use additional plugins to translate your added content into multiple languages allowing the site visitors to switch them.
it_IT: Se il tuo sito è multilingue, quindi è possibile utilizzare plugin aggiuntivi per tradurre il contenuto aggiunto in più lingue. Questo permetterà ai visitatori di scegliere la lingua desiserata.

en: Language
it_IT: Lingua

en: Reports
it_IT: Rapporti

en: Export
it_IT: Esporta

en: All Statuses
it_IT: Tutti gli stati

en: Booking dates between
it_IT: Date della prenotazione tra

en: Check-in date between
it_IT: Data di arrivo tra

en: Check-out date between
it_IT: Data di partenza tra

en: In-house between
it_IT: Soggiorno tra

en: Date of reservation between
it_IT: Data di prenotazione tra

en: Export Bookings
it_IT: Esporta Prenotazioni

en: Choose start date
it_IT: Scegli la data d'inizio

en: Choose end date
it_IT: Scegli la data finale

en: Select columns to export
it_IT: Seleziona le colonne da esportare

en: Generate CSV
it_IT: Genera CSV

en: Number of accommodations
it_IT: Numero di alloggi

en: Title
it_IT: Titolo

en: Leave empty to use accommodation type title.
it_IT: Lasciare vuoto per utilizzare il nome del tipo di alloggio.

en: Generate
it_IT: Genera

en: Accommodation generated. | %s accommodations generated.
it_IT[0]: Alloggio è stato generato.
it_IT[1]: %s alloggi sono stati generati.

en: General
it_IT: Generali

en: Pages
it_IT: Pagine

en: Search Results Page
it_IT: Risultati di ricerca

en: Select page to display search results. Use search results shortcode on this page.
it_IT: Seleziona la pagina per visualizzare i risultati di ricerca. Utilizza il shortcode search results in questa pagina.

en: Checkout Page
it_IT: Pagina di pagamento

en: Select page user will be redirected to complete booking.
it_IT: Seleziona la pagina dove l'utente verrà reindirizzato per completare la prenotazione.

en: Terms & Conditions
it_IT: Termini e Condizioni

en: If you define a "Terms" page the customer will be asked if they accept them when checking out.
it_IT: Se crei una pagina con le definizioni dei "Termini", al cliente verrà chiesto se li accetta al momento del check-out.

en: My Account Page
it_IT: Pagina del mio Conto

en: Select a page to display user account. Use the customer account shortcode on this page.
it_IT: Seleziona una pagina per visualizzare il conto dell'utente. Utilizza lo shortcode del conto del cliente in questa pagina.

en: Misc
it_IT: Variabili

en: Square Units
it_IT: Metri quadrati

en: Currency
it_IT: Valuta

en: Currency Position
it_IT: Posizione della valuta

en: Datepicker Date Format
it_IT: Datepicker Formato data

en: Check-out Time
it_IT: Orario di partenza

en: Check-in Time
it_IT: Orario di arrivo

en: Bed Types
it_IT: Tipologia di letto

en: Type
it_IT: Tipo

en: Add Bed Type
it_IT: Aggiungi Tipologia di letto

en: Show Lowest Price for
it_IT: Mostra il prezzo più basso per

en: days
it_IT: giorni

en: Lowest price of accommodation for selected number of days if check-in and check-out dates are not set. Example: set 0 to display today's lowest price, set 7 to display the lowest price for the next week.
it_IT: Il prezzo più basso di un alloggio per un numero di giorni selezionato, se le date di arrivo e partenza non sono impostate. Esempio: imposta 0 per visualizzare il prezzo più basso di oggi o 7 per visualizzare il prezzo più basso per la prossima settimana.

en: Enable search form to recommend the best set of accommodations according to a number of guests.
it_IT: Attiva il modulo di ricerca per consigliare il migliore set di alloggi secondo il numero di ospiti.

en: Enable the use of coupons.
it_IT: Abilita l'uso dei codici sconto.

en: Text on Checkout
it_IT: Testo nella Pagina di Pagamento

en: This text will appear on the checkout page.
it_IT: Questo testo comparirà nella pagina di pagamento.

en: Disable Booking
it_IT: Disattiva la prenotazione

en: Hide reservation forms and buttons
it_IT: Nascondere i moduli di prenotazione e pulsanti

en: Text instead of reservation form while booking is disabled
it_IT: Il testo al posto del modulo di prenotazione se la prenotazione è disattivata

en: Booking Confirmation
it_IT: Conferma della prenotazione

en: Confirmation Mode
it_IT: Modalità di conferma

en: By customer via email
it_IT: Da cliente via e-mail

en: By admin manually
it_IT: Da amministratore a mano

en: Confirmation upon payment
it_IT: Conferma dopo il pagamento

en: Booking Confirmed Page
it_IT: Pagina di Prenotazione Confermata

en: Page user will be redirected to once the booking is confirmed via email or by admin.
it_IT: L'utente della pagina verrà reindirizzato dopo che la prenotazione sarà confermata via e-mail o dall'amministratore.

en: Approval Time for User
it_IT: Tempo di approvazione per l'utente

en: Period of time in minutes the user is given to confirm booking via email. Unconfirmed bookings become Abandoned and accommodation status changes to Available.
it_IT: Periodo di tempo in minuti durante il quale l'utente deve confermare la prenotazione via e-mail. Le prenotazioni non confermate diventano abbandonate e lo stato di alloggio cambia a Disponibile.

en: Country of residence field is required for reservation.
it_IT: È necessario completare il campo con la residenza per la prenotazione.

en: Full address fields are required for reservation.
it_IT: È necessario completare i campi con l'indirizzo completo per la prenotazione.

en: Customer information is required when placing admin bookings.
it_IT: Le informazioni sul cliente sono richieste quando i effettuano le prenotazioni tramite l'amministratore.

en: Default Country on Checkout
it_IT: Paese predefinito nella pagina di pagamento

en: Price Breakdown
it_IT: Ripartizione dei prezzi

en: Price breakdown unfolded by default.
it_IT: La ripartizione dei prezzi viene aperta per impostazione predefinita.

en: Accounts
it_IT: Conti

en: Account creation
it_IT: Creazione del conto

en: Automatically create an account for a user at checkout.
it_IT: Crea automaticamente un conto per un utente al checkout.

en: Allow customers to create an account during checkout.
it_IT: Consenti ai clienti di registrarsi durante il pagamento.

en: Allow customers to log into their existing account during checkout.
it_IT: Consenti ai clienti di accedere al loro conto esistente durante il pagamento.

en: Booking Cancellation
it_IT: Annullamento prenotazione

en: User can cancel booking via link provided inside email.
it_IT: L'utente può annullare la prenotazione tramite il link fornito nella email.

en: Booking Cancelation Page
it_IT: Pagina per la cancellazione della prenotazione

en: Page to confirm booking cancelation.
it_IT: Pagina per confermare la cancellazione della prenotazione.

en: Booking Canceled Page
it_IT: Pagina per la prenotazione cancellata

en: Page to redirect to after a booking is canceled.
it_IT: Pagina per reindirizzare l'utente dopo la cancellazione della prenotazione.

en: Search Options
it_IT: Opzioni di ricerca

en: Maximum accommodation occupancy available in the Search Form.
it_IT: Occupazione massima della camera disponibile nel Modulo di ricerca.

en: Max Adults
it_IT: Massimo adulti

en: Max Children
it_IT: Massimo bambini

en: Age of Child
it_IT: Età del bambino

en: Optional description of the "Children" field.
it_IT: Descrizione facoltativa del campo "Bambini".

en: Skip Search Results
it_IT: Salta i risultati di ricerca

en: Skip search results page and enable direct booking from accommodation pages.
it_IT: Salta la pagina dei risultati di ricerca e abilita la prenotazione diretta dalla pagina alloggio.

en: Direct Booking Form
it_IT: Modulo di prenotazione diretta

en: Show price for selected period
it_IT: Mostra il prezzo per il periodo selezionato

en: Show price together with adults and children fields
it_IT: Mostra il prezzo insieme ai campi per gli adulti e i bambini

en: Book button behavior on the search results page
it_IT: Comportamenti sul pulsante Prenota nella pagina dei risultati

en: Redirect to the checkout page immediately after successful addition to reservation.
it_IT: Reindirizza alla pagina del pagamento subito dopo aver completato la prenotazione.

en: Enable "adults" and "children" options for my website (default).
it_IT: Abilita le opzioni "adulti" e "bambini" per il mio sito (default).

en: Disable "children" option for my website (hide "children" field and use Guests label instead).
it_IT: Disabilita l'opzione "bambini" per il mio sito (nasconde il campo "bambini" e utilizza la dicitura Ospiti).

en: Disable "adults" and "children" options for my website.
it_IT: Disabilita opzioni "adulti" e "bambini" per il mio sito.

en: Guest Management
it_IT: Gestione ospiti

en: Hide "adults" and "children" fields within search availability forms.
it_IT: Nascondi i campi "adulti" e "bambini" dai moduli di ricerca.

en: Do not apply booking rules for admin bookings.
it_IT: Non applicare le regole di prenotazione per le prenotazioni effettuate tramite l'amministratore.

en: Display Options
it_IT: Opzioni di visualizzazione

en: Display gallery images of accommodation page in lightbox.
it_IT: Mostra la galleria di immagini in lightbox sulla pagina di alloggio.

en: Availability Calendar
it_IT: Calendario disponibilità

en: Calendar Theme
it_IT: Stile di Calendario

en: Select theme for an availability calendar.
it_IT: Scegli lo stile per il calendario di disponibilità.

en: Template Mode
it_IT: Modalità template

en: Developer Mode
it_IT: Modalità sviluppatore

en: Theme Mode
it_IT: Modalità del tema

en: Choose Theme Mode to display the content with the styles of your theme. Choose Developer Mode to control appearance of the content with custom page templates, actions and filters. This option can't be changed if your theme is initially integrated with the plugin.
it_IT: Scegli Modalità del tema per visualizzare il contenuto con gli stili del tuo tema. Scegli Modalità sviluppatore per controllare l'aspetto del contenuto con i template di pagine personalizzati, azioni e filtri. Questa opzione non può essere modificata se il tema è integrato inizialmente con il plugin.

en: More Styles
it_IT: Altri Stili

en: Extend the styling options of Hotel Booking plugin with the new free addon - Hotel Booking Styles.
it_IT: Estendi le opzioni per lo stile di Hotel Booking plugin con un nuovo componente aggiuntivo gratuito: Hotel Booking Styles.

en: Calendars Synchronization
it_IT: Sincronizzazione dei calendari

en: Export admin blocks.
it_IT: Esporta i blocchi dell'amministratore.

en: Do not export imported bookings.
it_IT: Non esportare le prenotazioni importate.

en: Calendars Synchronization Scheduler
it_IT: Pianificatore della sincronizzazione dei calendari

en: Enable automatic external calendars synchronization
it_IT: Attiva la sincronizzazione automatica dei calendari esterni

en: Clock
it_IT: Orologio

en: Sync calendars at this time (UTC) or starting at this time every interval below.
it_IT: Sincronizza i calendari in questo momento (UTC), oppure avviando proprio adesso ogni intervallo sottostante.

en: Interval
it_IT: Intervallo

en: Quarter an Hour
it_IT: 15 minuti

en: Half an Hour
it_IT: Mezz'ora

en: Once Hourly
it_IT: Ogni Ora

en: Twice Daily
it_IT: Due volte al giorno

en: Once Daily
it_IT: Giornaliero

en: Automatically delete sync logs older than
it_IT: Elimina automaticamente i registri di sincronizzazione più vecchi di

en: Day
it_IT: Giorno

en: Week
it_IT: Settimana

en: Month
it_IT: Mese

en: Quarter
it_IT: Trimestre

en: Half a Year
it_IT: Semestre

en: Never Delete
it_IT: Non Cancellare Mai

en: Block Editor
it_IT: Editor a blocchi

en: Enable block editor for "%s".
it_IT: Abilita l'editor a blocchi per "%s".

en: Accommodation Types
it_IT: Tipi di alloggi

en: Services
it_IT: Servizi

en: Admin Emails
it_IT: Email Admin

en: Customer Emails
it_IT: Email Clienti

en: Turn one-time guests into loyal customers by sending out automatic marketing campaigns with the <a>Hotel Booking & Mailchimp Integration</a>.
it_IT: Trasforma in clienti fedeli gli ospiti che hanno effettuato una sola prenotazione, inviando campagne di marketing automatiche con <a>Hotel Booking & Mailchimp Integration</a>.

en: Turn one-time guests into loyal customers by sending out automatic marketing campaigns with the Hotel Booking & Mailchimp Integration.
it_IT: Trasforma in clienti fedeli gli ospiti che hanno effettuato una sola prenotazione, inviando campagne di marketing automatiche con Hotel Booking & Mailchimp Integration.

en: Cancellation Details Template
it_IT: Template per i Dettagli di annullamento

en: Used for %cancellation_details% tag.
it_IT: Utilizzato per tag %cancellation_details%

en: Email Settings
it_IT: Impostazioni e-mail

en: Send automated email notifications, such as key pick-up instructions, house rules, before and after arrival/departure with <a>Hotel Booking Notifier</a>.
it_IT: Invia notifiche tramite email automatizzate, tra cui le istruzioni per il ritiro della chiave, le regole interne, prima e dopo l'arrivo/partenza con <a>Hotel Booking Notifier</a>.

en: Send automated email notifications, such as key pick-up instructions, house rules, before and after arrival/departure with Hotel Booking Notifier.
it_IT: Invia notifiche tramite email automatizzate, tra cui le istruzioni per il ritiro della chiave, le regole interne, prima e dopo l'arrivo/partenza con Hotel Booking Notifier.

en: Email Sender
it_IT: Mittente

en: Administrator Email
it_IT: Email amministratore

en: From Email
it_IT: Indirizzo email

en: From Name
it_IT: Nome

en: Logo URL
it_IT: URL del logo

en: Footer Text
it_IT: Testo nel footer

en: Reserved Accommodation Details Template
it_IT: Template per i Dettagli di alloggi riservati

en: Used for %reserved_rooms_details% tag.
it_IT: Utilizzato per tag %reserved_rooms_details%

en: Styles
it_IT: Stili

en: Base Color
it_IT: Colore di base

en: Background Color
it_IT: Colore di sfondo

en: Body Background Color
it_IT: Colore di sfondo del corpo

en: Body Text Color
it_IT: Colore Corpo del testo

en: Payment Gateways
it_IT: Gateway di pagamento

en: General Settings
it_IT: Impostazioni generali

en: Need more gateways? Use our Hotel Booking <a href="%s" target="_blank">WooCommerce Payments</a> extension.
it_IT: Hai bisogno di più gateway? Usa la nostra estensione di prenotazione degli Hotel <a href="%s" target="_blank">WooCommerce Payments</a>.

en: You may also email the <a href="%s" target="_blank">balance payment request</a> link to your guests.
it_IT: Puoi anche inviare all'ospite il link per <a href="%s" target="_blank">la richiesta di pagamento del saldo</a>.

en: User Pays
it_IT: Il cliente paga

en: Full Amount
it_IT: Importo complessivo

en: Deposit
it_IT: Deposito

en: Deposit Type
it_IT: Tipo di deposito

en: Fixed
it_IT: Fisso

en: Percent
it_IT: Per cento

en: Deposit Amount
it_IT: Importo del deposito

en: Deposit Time Frame (days)
it_IT: Periodo di tempo del deposito (Giorni)

en: Apply deposit to bookings made in at least the selected number of days prior to the check-in date. Otherwise, the full amount is charged.
it_IT: Applica il deposito alle prenotazioni effettuate in base a un numero minimo di giorni prima della data di arrivo da te impostato, altrimenti verrà addebitato l'intero importo.

en: Force Secure Checkout
it_IT: Pagamento sicuro

en: Force SSL (HTTPS) on the checkout pages. You must have an SSL certificate installed to use this option.
it_IT: Pagamento sicuro sulla pagina di pagamento. È necessario disporre di un certificato SSL installato per utilizzare questa opzione.

en: Reservation Received Page
it_IT: Pagina della Prenotazione Ricevuta

en: Failed Transaction Page
it_IT: Pagina per la transazione non riuscita

en: Default Gateway
it_IT: Gateway predefinito

en: Pending Payment Time
it_IT: Tempo per l'attesa di pagamento

en: Period of time in minutes the user is given to complete payment. Unpaid bookings become Abandoned and accommodation status changes to Available.
it_IT: Periodo di tempo in minuti durante il quale l'utente deve completare il pagamento. Le prenotazioni non pagate diventano abbandonate e lo stato di alloggio cambia a Disponibile.

en: Install <a href="%s" target="_blank">Hotel Booking addons</a> to manage their settings.
it_IT: Installa <a href="%s" target="_blank">Hotel Booking addons</a> per gestire le impostazioni.

en: Install Hotel Booking addons to manage their settings.
it_IT: Installa Hotel Booking addons per gestire le impostazioni.

en: Advanced
it_IT: Avanzate

en: License
it_IT: Licenza

en: Settings saved.
it_IT: Impostazioni salvate.

en: <strong>Note:</strong> Payment methods will appear on the checkout page only when Confirmation Upon Payment is enabled in Accommodation > Settings > General > Confirmation Mode.
it_IT: <strong>Nota:</strong> i metodi di pagamento appariranno nella pagina del pagamento solo se il pagamento alla conferma è attivato in Alloggi > Impostazioni > Generali > Modalità di conferma.

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Availability Search Form
it_IT: Modulo di ricerca della disponibilità

en: Display search form.
it_IT: Mostra il modulo di ricerca.

en: The number of adults presetted in the search form.
it_IT: Il numero di adulti preimpostati nel modulo di ricerca.

en: The number of children presetted in the search form.
it_IT: Il numero di bambini preimpostati nel modulo di ricerca.

en: Check-in date presetted in the search form.
it_IT: La data di arrivo preimpostata nel modulo di ricerca.

en: date in format %s
it_IT: data in formato %s

en: Check-out date presetted in the search form.
it_IT: La data di partenza preimpostata nel modulo di ricerca.

en: Custom attributes for advanced search.
it_IT: Attributi personalizzati per ricerca avanzata.

en: Comma-separated slugs of attributes.
it_IT: Slug di attributi separati da virgola.

en: Custom CSS class for shortcode wrapper
it_IT: Classe CSS personalizzata per il  shortcode wrapper

en: whitespace separated css classes
it_IT: classi CSS separati da spazi bianchi

en: Accommodation Type ID
it_IT: ID del tipo di alloggio

en: ID of Accommodation Type to check availability.
it_IT: ID del tipo di alloggio per verificare la disponibilità.

en: integer number
it_IT: numero intero

en: How many months to show.
it_IT: Quanti mesi mostrare.

en: Set the number of columns or the number of rows and columns separated by comma. Example: "3" or "2,3"
it_IT: Imposta il numero di colonne, oppure il numero di righe e colonne separate dalla virgola. Esempio: "3" o "2,3"

en: Display availability calendar of the current accommodation type or by ID.
it_IT: Visualizza il calendario della disponibilità del tipo di alloggio attuale o per ID.

en: Availability Search Results
it_IT: Risultati di ricerca della disponibilità

en: Display listing of accommodation types that meet the search criteria.
it_IT: Visualizza l'elenco dei tipi di alloggio che soddisfano i criteri di ricerca.

en: Whether to display title of the accommodation type.
it_IT: Visualizzare il titolo del tipo di alloggio.

en: Whether to display featured image of the accommodation type.
it_IT: Visualizzare l'immagine di presentazione del tipo di alloggio.

en: Whether to display gallery of the accommodation type.
it_IT: Visualizzare la galleria di immagini del tipo di alloggio.

en: Whether to display excerpt (short description) of the accommodation type.
it_IT: Visualizzare una breve descrizione del tipo di alloggio.

en: Whether to display details of the accommodation type.
it_IT: Visualizzare i dettagli del tipo di alloggio.

en: Whether to display price of the accommodation type.
it_IT: Visualizzare il prezzo del tipo di alloggio.

en: Show View Details button
it_IT: Mostra il pulsante "Visualizza dettagli"

en: Whether to display "View Details" button with the link to accommodation type.
it_IT: Visualizzare il pulsante "Visualizza dettagli" con il link al tipo di alloggio.

en: Sort by.
it_IT: Ordina per

en: %1$s. See the <a href="%2$s" target="_blank">full list</a>.
it_IT: %1$s. Mostra la <a href="%2$s" target="_blank">lista completa</a>.

en: Designates the ascending or descending order of sorting.
it_IT: Designa l'opzione di smistamento ascendente o decrescente.

en: ASC - from lowest to highest values (1, 2, 3). DESC - from highest to lowest values (3, 2, 1).
it_IT: ASC: dai valori più bassi ai valori più alti (1, 2, 3). DESC: dai valori più alti ai valori più bassi (3, 2, 1).

en: Custom field name. Required if "orderby" is one of the "meta_value", "meta_value_num" or "meta_value_*".
it_IT: Nome campo personalizzato. È richiesto se "orderby" è uno dei "meta_value", "meta_value_num" o "meta_value_*".

en: custom field name
it_IT: nome campo personalizzato

en: empty string
it_IT: stringa vuota

en: Specified type of the custom field. Can be used in conjunction with orderby="meta_value".
it_IT: Tipo specificato del campo personalizzato. Può essere usato in combinazione con orderby="meta_value".

en: Sort by. Use "orderby" insted.
it_IT: Ordina per. Usa "orderby".

en: Show Book button
it_IT: Mostra il pulsante "Prenota"

en: Whether to display Book button.
it_IT: Visualizzare il pulsante "Prenota".

en: NOTE:
it_IT: NOTA:

en: Use only on page that you set as Search Results Page in <a href="%s">Settings</a>
it_IT: Utilizza solo sulla pagina impostata come la Pagina dei Risultati di Ricerca nelle <a href="%s">Impostazioni</a>

en: Accommodation Types Listing
it_IT: L'elenco dei Tipi di alloggi

en: Count per page
it_IT: Quantità per pagina

en: integer, -1 to display all, default: "Blog pages show at most"
it_IT: numero intero, -1 per visualizzare tutto, predefinito: "Le pagine del blog mostrano al massimo"

en: IDs of categories that will be shown.
it_IT: ID delle categorie che verranno visualizzate.

en: Comma-separated IDs.
it_IT: ID separati da virgole.

en: IDs of tags that will be shown.
it_IT: ID dei tag che verranno visualizzati.

en: IDs of accommodations that will be shown.
it_IT: ID degli alloggi che verranno visualizzati.

en: Logical relationship between each taxonomy when there is more than one.
it_IT: Relazione logica tra ogni tassonomia, quando ce n'è più di una.

en: Services Listing
it_IT: L'elenco dei Servizi

en: IDs
it_IT: ID

en: IDs of services that will be shown.
it_IT: ID dei servizi che verranno visualizzati.

en: Show All Services
it_IT: Mostra tutti Servizi

en: Single Accommodation Type
it_IT: Tipo di alloggio singolo

en: ID of accommodation type to display.
it_IT: ID del tipo di alloggio da visualizzare.

en: Display accommodation type with title and image.
it_IT: Visualizzare il tipo di alloggio con il titolo e l'immagine.

en: Checkout Form
it_IT: Modulo di pagamento

en: Display checkout form.
it_IT: Mostra il modulo di pagamento

en: Use only on page that you set as Checkout Page in <a href="%s">Settings</a>
it_IT: Utilizza solo sulla pagina impostata come Pagina di pagamento nelle <a href="%s">Impostazioni</a>

en: Booking Form
it_IT: Modulo di prenotazione

en: Show Booking Form for Accommodation Type with id 777
it_IT: Visualizza il Modulo di prenotazione per il Tipo di alloggio con id 777

en: Accommodation Rates List
it_IT: L'elenco di Tariffe degli alloggi

en: ID of accommodation type.
it_IT: ID del tipo di alloggio.

en: Show Accommodation Rates List for accommodation type with id 777
it_IT: Visualizza l'elenco di Tariffe degli alloggi per gli alloggi con id 777

en: Display booking and payment details.
it_IT: Mostra la prenotazione e i dettagli del pagamento.

en: Use this shortcode on Booking Confirmed and Reservation Received pages
it_IT: Utilizza questo shortcode sulle Pagine della Prenotazione Confermata e della Prenotazione ricevuta

en: Booking Cancelation
it_IT: Cancellazione della prenotazione

en: Display booking cancelation details.
it_IT: Mostra i dettagli della cancellazione della prenotazione.

en: Use this shortcode on the Booking Cancelation page
it_IT: Utilizza questo shortcode sulla Pagina della Prenotazione Confermata

en: Customer Account
it_IT: Conto cliente

en: Display log in form or customer account area.
it_IT: Visualizza il modulo di accesso o l'area del tuo account cliente.

en: Use this shortcode to create the My Account page.
it_IT: Utilizza questo shortcode per creare Il mio conto.

en: Shortcodes
it_IT: Shortcode

en: Shortcode
it_IT: Codice breve

en: Parameters
it_IT: Parametri

en: Example
it_IT: Esempio

en: Deprecated since %s
it_IT: Deprecato dal %s

en: Values:
it_IT: Valori:

en: Default:
it_IT: Predefinito:

en: Optional.
it_IT: Opzionale.

en: Required
it_IT: Necessario

en: Taxes and fees saved.
it_IT: Tasse e supplementi salvati.

en: Taxes & Fees
it_IT: Tasse e supplementi

en: Fees
it_IT: Supplementi

en: No fees have been created yet.
it_IT: Non sono ancora stati creati supplementi.

en: Add new
it_IT: Aggiungi nuova

en: Label
it_IT: Etichetta

en: New fee
it_IT: Nuovo supplemento

en: Per guest / per day
it_IT: Per persona / al giorno

en: Per accommodation / per day
it_IT: Per alloggio / al giorno

en: Per accommodation (%)
it_IT: Per alloggio (%)

en: Limit
it_IT: Limite

en: How often this fee is charged. Set 0 to charge each day of the stay period. Set 1 to charge once.
it_IT: Frequenza con cui viene addebitato questo supplemento. Imposta 0 per addebitare ogni giorno del periodo di soggiorno. Imposta 1 per addebitare una volta.

en: Include
it_IT: Includi

en: Show accommodation rate with this charge included
it_IT: Mostra la tariffa dell'alloggio con questo addebito incluso

en: Accommodation Taxes
it_IT: Tasse alloggio

en: No taxes have been created yet.
it_IT: Non sono ancora state create tasse.

en: New tax
it_IT: Nuova tassa

en: Limit of days the fee is charged. Set 0 to charge each day of stay period. Set 1 to charge once.
it_IT: Limite di giorni in cui viene addebitato il supplemento. Imposta 0 per addebitare ogni giorno del periodo di soggiorno. Imposta 1 per addebitare una volta.

en: Service Taxes
it_IT: Tasse di servizio

en: Percentage
it_IT: Percentuale

en: Fee Taxes
it_IT: Tasse

en: External Calendars
it_IT: Calendari esterni

en: Sync External Calendars
it_IT: Sincronizza calendari esterni

[ctx: Placeholder for empty accommodation title]
en: (no title)
it_IT: (nessun titolo)

en: Download Calendar
it_IT: Scarica Calendario

en: Message
it_IT: Messaggio

en: Success
it_IT: Fatto!

en: Warning
it_IT: Attenzione

en: Waiting
it_IT: Aspettando

en: Processing
it_IT: Processando

[ctx: Total number of processed bookings]
en: Total
it_IT: Totale

en: Succeed
it_IT: Successo

en: Skipped
it_IT: Saltato

en: Failed
it_IT: Fallito

en: Removed
it_IT: Rimosso

en: Copying to clipboard failed. Please press Ctrl/Cmd+C to copy.
it_IT: Impossibile copiare negli appunti. Premi Ctrl/Cmd+C per copiare.

en: Description is missing.
it_IT: Descrizione mancante.

en: User is missing.
it_IT: Utente mancante.

en: Permission is missing.
it_IT: Permesso mancante.

en: You do not have permission to assign API Keys to the selected user.
it_IT: Non hai i permessi per assegnare le chiave API per l'utente selezionato.

en: API Key updated successfully.
it_IT: Chiave API aggiornata correttamente.

en: API Key generated successfully. Make sure to copy your new keys now as the secret key will be hidden once you leave this page.
it_IT: Chiave API generata correttamente. Adesso assicurati di copiare le tue nuove chiavi, poiché la chiave segreta sarà nascosta una volta che lasci questa pagina.

en: Revoke key
it_IT: Revoca chiave

en: No keys found.
it_IT: Nessuna chiave trovata.

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Consumer key ending in
it_IT: La chiave Consumatore termina in

en: User
it_IT: Utente

en: Permissions
it_IT: Permessi

en: Last access
it_IT: Ultimo accesso

en: API key
it_IT: Chiave API

en: Revoke
it_IT: Revoca

en: Read
it_IT: Leggi

en: Write
it_IT: Scrivi

en: Read/Write
it_IT: Leggi/Scrivi

note: translators: 1: last access date 2: last access time
en: %1$s at %2$s
it_IT: %1$s alle %2$s

en: Unknown
it_IT: Sconosciuto

en: You do not have permission to edit this API Key
it_IT: Non disponi dei permessi per modificare questa Chiave API

en: Add key
it_IT: Aggiungi chiave

en: You do not have permission to revoke this API Key
it_IT: Non disponi dei permessi per revocare questa Chiave API

en: You do not have permission to edit API Keys
it_IT: Non disponi dei permessi per modificare le Chiavi API

en: You do not have permission to revoke API Keys
it_IT: Non disponi dei permessi per revocare le Chiavi API

en: Generate API key
it_IT: Genera chiave API

en: Friendly name for identifying this key.
it_IT: Nome intuitivo per l'identificazione di questa chiave.

en: Owner of these keys.
it_IT: Proprietario di queste chiavi.

en: Access type of these keys.
it_IT: Tipo di accesso di queste chiavi.

en: Consumer key
it_IT: Chiave Cliente

en: Copied!
it_IT: Copiata!

en: Copy
it_IT: Copia

en: Consumer secret
it_IT: Secret del consumatore

en: QR Code
it_IT: Codice QR

en: No bookings found for your request.
it_IT: Nessuna prenotazione trovata per la tua richiesta.

en: Uploads directory is not writable.
it_IT: La directory dei caricamenti non è scrivibile.

en: No enough data
it_IT: Dati insufficienti

en: An error has occurred
it_IT: Si è verificato un errore

en: Please complete all required fields and try again.
it_IT: Per favore compila tutti i campi richiesti e riprova.

en: An error has occurred, please try again later.
it_IT: Si è verificato un errore, per favore riprova più tardi.

en: An error has occurred. Please try again later.
it_IT: Si è verificato un errore. Per favore riprova più tardi.

en: Sorry, the minimum allowed payment amount is %s to use this payment method.
it_IT: Siamo spiacenti, ma l'importo minimo consentito è di %s per utilizzare questo metodo di pagamento.

en: Chosen payment method is not available. Please refresh the page and try one more time.
it_IT: Metodo di pagamento scelto non è disponibile. Aggiorna la pagina e riprova.

en: Coupon applied successfully.
it_IT: Coupon applicato correttamente.

en: Coupon is not valid.
it_IT: Il coupon non è valido.

en: Booking Information
it_IT: Informazioni della prenotazione

en: Check-in Date
it_IT: Data di arrivo

en: Check-out Date
it_IT: Data di partenza

en: Customer Information
it_IT: Informazioni cliente

en: Customer Note
it_IT: Note del cliente

en: Additional Information
it_IT: Informazioni aggiuntive

en: Total Booking Price
it_IT: Prezzo totale della prenotazione

en: Notes
it_IT: Note

note: translators: %1$s: note author, %1$s: note date
en: %1$s on %2$s
it_IT: %1$s il %2$s

en: Based on your search parameters
it_IT: In base ai tuoi parametri di ricerca

en: You do not have permission to do this action.
it_IT: Non disponi dell'autorizzazione necessaria per eseguire questa azione.

en: Year
it_IT: Anno

en: Custom
it_IT: Personalizzato

[ctx: Booking status]
en: Confirmed
it_IT: Confermato

en: Show
it_IT: Mostra

en: Search
it_IT: Cerca

en: Booked
it_IT: Prenotato

en: Pending
it_IT: In attesa

en: External
it_IT: Esterno

en: Blocked
it_IT: Bloccata

en: Search results for accommodations that have bookings with status "%s" from %s until %s
it_IT: Risultati della ricerca degli alloggi con lo stato di prenotazione "%s" da %s a %s

en: Free
it_IT: Gratis

en: Locked (Booked or Pending)
it_IT: Bloccata (prenotata o in attesa)

en: Until
it_IT: Fino a

en: Period:
it_IT: Periodo:

en: &lt; Prev
it_IT: &lt; Prec.

en: Next &gt;
it_IT: Succ. &gt;

en: No accommodations found.
it_IT: Nessun alloggio trovato.

en: Check-out #%d
it_IT: Check-in #%d

en: Booking #%d
it_IT: Prenotazione #%d

en: Buffer time.
it_IT: Tempo di buffer.

[ctx: Availability]
en: Free
it_IT: Liberamente

en: Adults: %s
it_IT: Adulti: %s

en: Children: %s
it_IT: Bambini: %s

en: Booking imported with UID %s.
it_IT: Prenotazione importata con UID %s.

en: Imported booking.
it_IT: Prenotazione importata.

en: Description: %s.
it_IT: Descrizione: %s.

en: Source: %s.
it_IT: Fonte: %s.

en: &#197;land Islands
it_IT: Isole di &#197;land

en: American Samoa
it_IT: Samoa Americane

en: Antarctica
it_IT: Antartide

en: Antigua and Barbuda
it_IT: Antigua e Barbuda

en: Azerbaijan
it_IT: Azerbaigian

en: Bahrain
it_IT: Bahrein

en: Belarus
it_IT: Bielorussia

en: Belgium
it_IT: Belgio

en: Belau
it_IT: Palau

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
it_IT: Bonaire, Sint Eustatius e Saba.

en: Bosnia and Herzegovina
it_IT: Bosnia Erzegovina

en: Bouvet Island
it_IT: Isola di Bouvet

en: Brazil
it_IT: Brasile

en: British Indian Ocean Territory
it_IT: Territorio britannico dell'Oceano Indiano

en: British Virgin Islands
it_IT: Isole Vergini Britanniche

en: Cambodia
it_IT: Cambogia

en: Cameroon
it_IT: Camerun

en: Cape Verde
it_IT: Capo Verde

en: Cayman Islands
it_IT: Isole Cayman

en: Central African Republic
it_IT: Repubblica Centrafricana

en: Chad
it_IT: Ciad

en: Chile
it_IT: Cile

en: China
it_IT: Cina

en: Christmas Island
it_IT: Isola di Natale

en: Cocos (Keeling) Islands
it_IT: Isole Cocos (Keeling)

en: Comoros
it_IT: Comore

en: Congo (Brazzaville)
it_IT: Congo-Brazzaville

en: Congo (Kinshasa)
it_IT: Congo-Kinshasa

en: Cook Islands
it_IT: Isole Cook

en: Croatia
it_IT: Croazia

en: Cyprus
it_IT: Cipro

en: Czech Republic
it_IT: Repubblica Ceca

en: Denmark
it_IT: Danimarca

en: Djibouti
it_IT: Gibuti

en: Dominican Republic
it_IT: Repubblica Dominicana

en: Egypt
it_IT: Egitto

en: Equatorial Guinea
it_IT: Guinea Equatoriale

en: Ethiopia
it_IT: Etiopia

en: Falkland Islands
it_IT: Isole Falkland

en: Faroe Islands
it_IT: Isole Faroe

en: Fiji
it_IT: Figi

en: Finland
it_IT: Finlandia

en: France
it_IT: Francia

en: French Guiana
it_IT: Guiana francese

en: French Polynesia
it_IT: Polinesia francese

en: French Southern Territories
it_IT: Territori della Francia del sud

en: Germany
it_IT: Germania

en: Gibraltar
it_IT: Gibilterra

en: Greece
it_IT: Grecia

en: Greenland
it_IT: Groenlandia

en: Guadeloupe
it_IT: Guadalupa

en: Heard Island and McDonald Islands
it_IT: Isole Heard e McDonald

en: Hungary
it_IT: Ungheria

en: Iceland
it_IT: Islanda

en: Ireland
it_IT: Irlanda

en: Isle of Man
it_IT: Isola di Man

en: Israel
it_IT: Israele

en: Italy
it_IT: Italia

en: Ivory Coast
it_IT: Costa d'Avorio

en: Jamaica
it_IT: Giamaica

en: Japan
it_IT: Giappone

en: Jordan
it_IT: Giordania

en: Kazakhstan
it_IT: Kazakistan

en: Kenya
it_IT: Kenia

en: Kyrgyzstan
it_IT: Kirghizistan

en: Latvia
it_IT: Lettonia

en: Lebanon
it_IT: Libano

en: Libya
it_IT: Libia

en: Lithuania
it_IT: Lituania

en: Luxembourg
it_IT: Lussemburgo

en: Macao S.A.R., China
it_IT: Macao, Cina

en: Malaysia
it_IT: Malesia

en: Maldives
it_IT: Maldive

en: Marshall Islands
it_IT: Isole Marshall

en: Martinique
it_IT: Martinica

en: Mexico
it_IT: Messico

en: Moldova
it_IT: Moldavia

en: Monaco
it_IT: Principato di Monaco

en: Morocco
it_IT: Marocco

en: Mozambique
it_IT: Mozambico

en: Netherlands
it_IT: Olanda

en: New Caledonia
it_IT: Nuova Caledonia

en: New Zealand
it_IT: Nuova Zelanda

en: Norfolk Island
it_IT: Isola Norfolk

en: Northern Mariana Islands
it_IT: Isole Marianne settentrionali

en: North Korea
it_IT: Corea del nord

en: Norway
it_IT: Norvegia

en: Palestinian Territory
it_IT: Territorio palestinese

en: Papua New Guinea
it_IT: Papua Nuova Guinea

en: Peru
it_IT: Perù

en: Philippines
it_IT: Filippine

en: Pitcairn
it_IT: Isole Pitcairn

en: Poland
it_IT: Polonia

en: Portugal
it_IT: Portogallo

en: Puerto Rico
it_IT: Porto Rico

en: Reunion
it_IT: Riunione

en: Rwanda
it_IT: Ruanda

en: Saint Barth&eacute;lemy
it_IT: San Barth&eacute;lemy

en: Saint Helena
it_IT: Sant'Elena

en: Saint Kitts and Nevis
it_IT: Saint Kitts e Nevis

en: Saint Lucia
it_IT: Santa Lucia

en: Saint Martin (French part)
it_IT: Saint Martin (parte francese)

en: Saint Martin (Dutch part)
it_IT: Saint Martin (parte olandese)

en: Saint Pierre and Miquelon
it_IT: Saint-Pierre e Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
it_IT: Saint Vincent e Grenadine

en: San Marino
it_IT: Repubblica di San Marino

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
it_IT: S&atilde;o Tom&eacute; e Pr&iacute;ncipe

en: Saudi Arabia
it_IT: Arabia Saudita

en: Slovakia
it_IT: Slovacchia

en: Solomon Islands
it_IT: Isole Salomone

en: South Africa
it_IT: Sud Africa

en: South Georgia/Sandwich Islands
it_IT: Sud della Georgia/Isole Sandwich

en: South Korea
it_IT: Corea del Sud

en: South Sudan
it_IT: Sudan del Sud

en: Spain
it_IT: Spagna

en: Svalbard and Jan Mayen
it_IT: Svalbard e Jan Mayen

en: Sweden
it_IT: Svezia

en: Switzerland
it_IT: Svizzera

en: Syria
it_IT: Siria

en: Tajikistan
it_IT: Tagikistan

en: Thailand
it_IT: Tailandia

en: Timor-Leste
it_IT: Timor Est

en: Trinidad and Tobago
it_IT: Trinidad e Tobago

en: Turkey
it_IT: Turchia

en: Turks and Caicos Islands
it_IT: Turks e Caicos

en: Ukraine
it_IT: Ucraina

en: United Arab Emirates
it_IT: Emirati Arabi Uniti

en: United Kingdom (UK)
it_IT: Regno Unito (UK)

en: United States (US)
it_IT: Stati Uniti (US)

en: United States (US) Minor Outlying Islands
it_IT: Isole minori esterne degli Stati Uniti d'America

en: United States (US) Virgin Islands
it_IT: Stati Uniti (US) Isole Vergini

en: Vatican
it_IT: Vaticano

en: Wallis and Futuna
it_IT: Wallis e Futuna

en: Western Sahara
it_IT: Sahara occidentale

en: United States (US) dollar
it_IT: Dollaro americano (US)

en: Pound sterling
it_IT: Sterlina britannica

en: United Arab Emirates dirham
it_IT: Dirham degli Emirati Arabi Uniti

en: Afghan afghani
it_IT: Afghani afgano

en: Albanian lek
it_IT: Lek albanese

en: Armenian dram
it_IT: Dram armeno

en: Netherlands Antillean guilder
it_IT: Fiorino delle Antille Olandesi

en: Angolan kwanza
it_IT: Kwanza angolano

en: Argentine peso
it_IT: Peso argentino

en: Australian dollar
it_IT: Dollari australiani

en: Aruban florin
it_IT: Fiorino arubano

en: Azerbaijani manat
it_IT: Manat Azerbaigiano

en: Bosnia and Herzegovina convertible mark
it_IT: Marco convertibile bosniaco

en: Barbadian dollar
it_IT: Dollaro delle Barbados

en: Bangladeshi taka
it_IT: Taka bengalese

en: Bulgarian lev
it_IT: Lev bulgaro

en: Bahraini dinar
it_IT: Dinaro del Bahrein

en: Burundian franc
it_IT: Franco del Burundi

en: Bermudian dollar
it_IT: Dollaro delle Bermuda

en: Brunei dollar
it_IT: Dollaro del Brunei

en: Bolivian boliviano
it_IT: Boliviano della Bolivia

en: Brazilian real
it_IT: Real brasiliano

en: Bahamian dollar
it_IT: Dollaro delle Bahamas

en: Bhutanese ngultrum
it_IT: Ngultrum bhutanese

en: Botswana pula
it_IT: Pula del Botswana

en: Belarusian ruble (old)
it_IT: Rublo bielorusso (moneta precedente)

en: Belarusian ruble
it_IT: Rublo bielorusso

en: Belize dollar
it_IT: Dollaro del Belize

en: Canadian dollar
it_IT: Dollari canadesi

en: Congolese franc
it_IT: Franco Congolese

en: Swiss franc
it_IT: Franco svizzero

en: Chilean peso
it_IT: Peso cileno

en: Chinese yuan
it_IT: Yuan cinese

en: Colombian peso
it_IT: Peso colombiano

en: Costa Rican col&oacute;n
it_IT: Col&oacute;n costaricano

en: Cuban convertible peso
it_IT: Peso cubano convertibile

en: Cuban peso
it_IT: Peso cubano

en: Cape Verdean escudo
it_IT: Escudo di Capo Verde

en: Czech koruna
it_IT: Corona ceca

en: Djiboutian franc
it_IT: Franco di Gibuti

en: Danish krone
it_IT: Corona danese

en: Dominican peso
it_IT: Peso dominicano

en: Algerian dinar
it_IT: Dinaro Algerino

en: Egyptian pound
it_IT: Sterlina egiziana

en: Eritrean nakfa
it_IT: Nacfa eritreo

en: Ethiopian birr
it_IT: Birr etiope

en: Fijian dollar
it_IT: Dollaro delle Figi

en: Falkland Islands pound
it_IT: Sterlina delle Isole Falkland

en: Georgian lari
it_IT: Lari Georgiano

en: Guernsey pound
it_IT: Sterlina di Guernsey

en: Ghana cedi
it_IT: Cedi Ghanese

en: Gibraltar pound
it_IT: Sterlina di Gibilterra

en: Gambian dalasi
it_IT: Dalasi gambese

en: Guinean franc
it_IT: Franco della Guinea

en: Guatemalan quetzal
it_IT: Quetzal guatemalteco

en: Guyanese dollar
it_IT: Dollaro della Guyana

en: Hong Kong dollar
it_IT: Dollaro di Hong Kong

en: Honduran lempira
it_IT: Lempira honduregna

en: Croatian kuna
it_IT: Kuna croata

en: Haitian gourde
it_IT: Gourde haitiano

en: Hungarian forint
it_IT: Fiorino ungherese

en: Indonesian rupiah
it_IT: Rupia indonesiana

en: Israeli new shekel
it_IT: Nuova Shekel Israeliana

en: Manx pound
it_IT: Sterlina di Man

en: Indian rupee
it_IT: Rupia indiana

en: Iraqi dinar
it_IT: Dinaro Iracheno

en: Iranian rial
it_IT: Riyal iraniano

en: Iranian toman
it_IT: Toman Iraniano

en: Icelandic kr&oacute;na
it_IT: Cor&oacute;na islandese

en: Jersey pound
it_IT: Sterlina di Jersey

en: Jamaican dollar
it_IT: Dollaro giamaicano

en: Jordanian dinar
it_IT: Dinaro Giordano

en: Japanese yen
it_IT: Yen giapponese

en: Kenyan shilling
it_IT: Scellino keniota

en: Kyrgyzstani som
it_IT: Som kirghizo

en: Cambodian riel
it_IT: Riel Cambogiano

en: Comorian franc
it_IT: Franco delle Comore

en: North Korean won
it_IT: Won Nord Koreano

en: South Korean won
it_IT: Won sudcoreano

en: Kuwaiti dinar
it_IT: Dinaro del Kuwait

en: Cayman Islands dollar
it_IT: Dollaro delle Isole Cayman

en: Kazakhstani tenge
it_IT: Tenge Kazako

en: Lao kip
it_IT: Kip laotiano

en: Lebanese pound
it_IT: Lira libanese

en: Sri Lankan rupee
it_IT: Rupia dello Sri Lanka

en: Liberian dollar
it_IT: Dollaro Liberiano

en: Lesotho loti
it_IT: Loti Lesothiano

en: Libyan dinar
it_IT: Dinaro Libico

en: Moroccan dirham
it_IT: Dirham Marocchino

en: Moldovan leu
it_IT: Leu Moldavo

en: Malagasy ariary
it_IT: Ariary Malagascio

en: Macedonian denar
it_IT: Denaro macedone

en: Burmese kyat
it_IT: Kyat Birmano

en: Mongolian t&ouml;gr&ouml;g
it_IT: T&ouml;gr&ouml;g mongolo

en: Macanese pataca
it_IT: Pataca macanese

en: Mauritanian ouguiya
it_IT: Ouguiya Mauritana

en: Mauritian rupee
it_IT: Rupia delle Mauritius

en: Maldivian rufiyaa
it_IT: Rufiyaa delle Maldive

en: Malawian kwacha
it_IT: Kwacha malawiano

en: Mexican peso
it_IT: Peso messicano

en: Malaysian ringgit
it_IT: Ringgit malese

en: Mozambican metical
it_IT: Metical Mozambicano

en: Namibian dollar
it_IT: Dollaro namibiano

en: Nigerian naira
it_IT: Naira nigeriana

en: Nicaraguan c&oacute;rdoba
it_IT: C&oacute;rdoba nicaraguense

en: Norwegian krone
it_IT: Corona norvegese

en: Nepalese rupee
it_IT: Rupia Nepalese

en: New Zealand dollar
it_IT: Dollaro neozelandese

en: Omani rial
it_IT: Rial dell'Oman

en: Panamanian balboa
it_IT: Balboa panamense

en: Papua New Guinean kina
it_IT: Kina della Papua Nuova Guinea

en: Philippine peso
it_IT: Peso filippino

en: Pakistani rupee
it_IT: Rupia pakistana

en: Polish z&#x142;oty
it_IT: Z&#x142;oty polacco

en: Transnistrian ruble
it_IT: Rublo transnistrano

en: Paraguayan guaran&iacute;
it_IT: Guaran&iacute; paraguaiano

en: Qatari riyal
it_IT: Rial del Qatar

en: Romanian leu
it_IT: Leu rumeno

en: Serbian dinar
it_IT: Dinaro Serbo

en: Russian ruble
it_IT: Rublo russo

en: Rwandan franc
it_IT: Franco Ruandese

en: Saudi riyal
it_IT: Riyal saudita

en: Solomon Islands dollar
it_IT: Dollaro delle Isole Salomone

en: Seychellois rupee
it_IT: Rupia delle Seychelle

en: Sudanese pound
it_IT: Sterlina Sudanese

en: Swedish krona
it_IT: Corona svedese

en: Singapore dollar
it_IT: Dollaro di Singapore

en: Saint Helena pound
it_IT: Sterlina di Sant'Elena

en: Sierra Leonean leone
it_IT: Leone della Sierra Leone

en: Somali shilling
it_IT: Scellino somalo

en: Surinamese dollar
it_IT: Dollaro surinamese

en: South Sudanese pound
it_IT: Sterlina sudsudanese

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe dobra
it_IT: Dobra di S&atilde;o Tom&eacute; e Pr&iacute;ncipe

en: Syrian pound
it_IT: Lira Siriana

en: Swazi lilangeni
it_IT: Lilangeni dello Swaziland

en: Thai baht
it_IT: Baht thailandese

en: Tajikistani somoni
it_IT: Somoni tagiko

en: Turkmenistan manat
it_IT: Manat del Turkmenistan

en: Tunisian dinar
it_IT: Dinaro della Tunisia

en: Tongan pa&#x2bb;anga
it_IT: Pa&#x2bb;anga tongano

en: Turkish lira
it_IT: Lira turca

en: Trinidad and Tobago dollar
it_IT: Dollaro di Trinidad e Tobago

en: New Taiwan dollar
it_IT: Nuovo dollaro di Taiwan

en: Tanzanian shilling
it_IT: Shellino della Tanzania

en: Ukrainian hryvnia
it_IT: Grivnia ucraina

en: Ugandan shilling
it_IT: Scellino dell'Uganda

en: Uruguayan peso
it_IT: Peso uruguaiano

en: Uzbekistani som
it_IT: Som uzbeco

en: Venezuelan bol&iacute;var
it_IT: Bol&iacute;var Venezuelano

en: Vietnamese &#x111;&#x1ed3;ng
it_IT: &#x111;&#x1ed3;ng vietnamita

en: Vanuatu vatu
it_IT: Vatu di Vanuatu

en: Samoan t&#x101;l&#x101;
it_IT: T&#x101;l&#x101; samoano

en: Central African CFA franc
it_IT: Franco CFA dell'Africa Centrale

en: East Caribbean dollar
it_IT: Dollaro dei Caraibi Orientali

en: West African CFA franc
it_IT: Franco CFA dell'Africa Occidentale

en: CFP franc
it_IT: Franco CFP

en: Yemeni rial
it_IT: Rial dello Yemen

en: South African rand
it_IT: Rand sudafricano

en: Zambian kwacha
it_IT: Kwacha Zambiano

en: Before
it_IT: Prima

en: After
it_IT: Dopo

en: Before with space
it_IT: Prima con lo spazio

en: After with space
it_IT: Dopo con lo spazio

en: First name is required.
it_IT: È necessario inserire il nome.

en: Last name is required.
it_IT: È necessario inserire il cognome.

en: Email is required.
it_IT: È necessario inserire un indirizzo email.

en: Phone is required.
it_IT: È necessario inserire un numero di telefono.

en: Country of residence
it_IT: Paese di residenza

en: Country is required.
it_IT: È necessario inserire un paese.

en: Address is required.
it_IT: È necessario inserire un indirizzo.

en: City is required.
it_IT: È necessario inserire una città.

en: State is required.
it_IT: È necessario inserire lo stato.

en: Postcode is required.
it_IT: È necessario inserire un codice postale

en: Note is required.
it_IT: È necessaria una nota.

note: translators: The value a hotel wishes to sell their rooms. Also called the Cost, Value, Tariff or Room charge.
en: Rate
it_IT: Tariffa

en: Adults/Guests
it_IT: Adulti/Ospiti

en: Full Guest Name
it_IT: Nome e Cognome dell'ospite

en: Accommodation Subtotal
it_IT: Subtotale alloggio

en: Total Accommodation Taxes
it_IT: Totale delle tasse sull'alloggio

en: Total Fees
it_IT: Totale supplementi

en: Services Subtotal
it_IT: Subtotale servizi

en: Total Service Taxes
it_IT: Totale tasse sui servizi

en: Total Fee Taxes
it_IT: Totale tasse supplementi

en: Discount
it_IT: Sconto

en: Total
it_IT: Totale

en: Paid
it_IT: Pagato

en: Payment Details
it_IT: Dettagli di pagamento

en: Square Meter
it_IT: Metri quadrati

en: Square Foot
it_IT: Iardi quadrati

en: Square Yard
it_IT: Iardi quadrati

en: User Approval Time setted in Hotel Booking Settings
it_IT: Tempo di approvazione dall'utente impostato nelle Impostazioni di prenotazione

en: Pending Payment Time set in Hotel Booking Settings
it_IT: Tempo per l'attesa di pagamento impostato nelle Impostazioni di prenotazione

en: Interval for automatic cleaning of synchronization logs.
it_IT: Intervallo per la pulizia automatica dei log di sincronizzazione.

en: x %d guest | x %d guests
it_IT[0]: x %d persona
it_IT[1]: x %d persone

en: x %d time | x %d times
it_IT[0]: x %d volta
it_IT[1]: x %d volte

en: Please select columns to export.
it_IT: Per favore seleziona le colonne da esportare

en: Disable this email notification
it_IT: Disattiva questa notifica e-mail

en: Subject
it_IT: Oggetto

en: Header
it_IT: Intestazione

en: Email Template
it_IT: Template di email

en: "%s" email will not be sent: there is no customer email in the booking.
it_IT: L'email "%s" non sarà inviata: non ci sono indirizzi email di clienti nella prenotazione.

en: Deprecated tags in header of %s
it_IT: Tag deprecati nel header di %s

en: Deprecated tags in subject of %s
it_IT: Tag deprecati nel soggetto di %s

en: Deprecated tags in template of %s
it_IT: Tag deprecati nel template di %s

en: Recipients
it_IT: Destinatari

en: You can use multiple comma-separated emails
it_IT: Puoi utilizzare più indirizzi email separati da virgole

en: "%s" mail was sent to admin.
it_IT: "%s" mail è stata inviata all'amministratore.

en: "%s" mail sending to admin is failed.
it_IT: "%s" l'invio della mail all'amministratore è fallito.

en: Booking Cancelled
it_IT: La prenotazione è stata annullata

en: %site_title% - Booking #%booking_id% Cancelled
it_IT: %site_title% - La prenotazione #%booking_id% Annullata

en: Email that will be sent to Admin when customer cancels booking.
it_IT: Email che verrà inviata all'amministratore quando il cliente annulla la prenotazione.

en: Cancelled Booking Email
it_IT: Email di Annullamento della prenotazione

en: Booking Confirmed
it_IT: La prenotazione è confermata

en: %site_title% - Booking #%booking_id% Confirmed
it_IT: %site_title% - La prenotazione #%booking_id% Confermata

en: Email that will be sent to Admin when payment is completed.
it_IT: Email che verrà inviata all'amministratore quando il pagamento è completato.

en: Approved Booking Email (via payment)
it_IT: Email di Conferma della prenotazione (dopo il pagamento)

en: Email that will be sent to Admin when customer confirms booking.
it_IT: Email che verrà inviata all'amministratore quando il cliente conferma la prenotazione.

en: Approved Booking Email
it_IT: Email di Conferma della prenotazione

en: Confirm new booking
it_IT: Conferma la nuova prenotazione

en: %site_title% - New booking #%booking_id%
it_IT: %site_title% - Nuova prenotazione #%booking_id%

en: Email that will be sent to administrator after booking is placed.
it_IT: Email che verrà inviata all'amministratore quando una prenotazione è stata effettuata con successo.

en: Pending Booking Email
it_IT: Email di Prenotazione in attesa

en: Your booking is approved
it_IT: La tua prenotazione è stata confermata

en: %site_title% - Your booking #%booking_id% is approved
it_IT: %site_title% - La prenotazione #%booking_id% è stata confermata

en: Email that will be sent to customer when booking is approved.
it_IT: Email che verrà inviata al cliente quando una prenotazione è confermata.

en: "%s" mail was sent to customer.
it_IT: "%s" mail è stata inviata al cliente.

en: "%s" mail sending is failed.
it_IT: "%s" l'invio della mail è fallito.

en: Your booking is cancelled
it_IT: La tua prenotazione è stata annullata

en: %site_title% - Your booking #%booking_id% is cancelled
it_IT: %site_title% - La tua prenotazione #%booking_id% è stata annullata

en: Email that will be sent to customer when booking is cancelled.
it_IT: Email che verrà inviata al cliente quando una prenotazione è annullata.

en: Confirm your booking
it_IT: Conferma la tua prenotazione

en: %site_title% - Confirm your booking #%booking_id%
it_IT: %site_title% - Conferma la tua prenotazione #%booking_id%

en: This email is sent when "Booking Confirmation Mode" is set to Customer confirmation via email.
it_IT: Questa email verrà inviata quando la "Modalità di conferma della prenotazione" è impostata come Conferma del cliente inviata tramite email.

en: Email that will be sent to customer after booking is placed.
it_IT: Email che verrà inviata al cliente quando una prenotazione è stata effettuata con successo.

en: New Booking Email (Confirmation by User)
it_IT: Email di Nuova prenotazione (Conferma dell'utente)

en: Your booking is placed
it_IT: La tua prenotazione è stata effettuata con successo.

en: %site_title% - Booking #%booking_id% is placed
it_IT: %site_title% - La prenotazione #%booking_id% è stata effettuata con successo

en: This email is sent when "Booking Confirmation Mode" is set to Admin confirmation.
it_IT: Questa email verrà inviata quando la "Modalità di conferma della prenotazione" è impostata come Conferma dell'amministratore.

en: New Booking Email (Confirmation by Admin)
it_IT: Email di Nuova prenotazione (Conferma dell'amministratore)

en: Welcome
it_IT: Benvenuto

en: %site_title% - account details
it_IT: %site_title% - dettagli dell'account

en: Email that will be sent to a customer after they registered on your site.
it_IT: Email che verrà inviata al cliente dopo aver concluso la registrazione sul tuo sito.

en: Customer Registration Email
it_IT: Pagina di registrazione del cliente

en: Possible tags:
it_IT: Tag:

en: Deprecated.
it_IT: Deprecato.

en: none
it_IT: nessuno

en: User Cancellation Link
it_IT: Link di Annullamento dall'utente

en: Site title (set in Settings > General)
it_IT: Titolo del sito (impostato in Impostazioni > Generali)

en: Booking ID
it_IT: ID della prenotazione

en: Booking Edit Link
it_IT: Link

en: Booking Total Price
it_IT: Prezzo totale della prenotazione

en: Customer First Name
it_IT: Nome del cliente

en: Customer Last Name
it_IT: Congnome del cliente

en: Customer Email
it_IT: Indirizzo email del cliente

en: Customer Phone
it_IT: Numero di telefono del cliente

en: Customer Country
it_IT: Paese del Cliente

en: Customer Address
it_IT: Indirizzo del Cliente

en: Customer City
it_IT: Città del Cliente

en: Customer State/County
it_IT: Stato/Paese del Cliente

en: Customer Postcode
it_IT: CAP del Cliente

en: Reserved Accommodations Details
it_IT: Dettagli di alloggi prenotati

en: Booking Details
it_IT: Dettagli della prenotazione

en: Confirmation Link
it_IT: Link di conferma

en: Confirmation Link Expiration Time ( UTC )
it_IT: Tempo di scadenza del link di conferma

en: Cancellation Details (if enabled)
it_IT: Dettagli di cancellazione (se abilitata)

en: The unique ID of payment
it_IT: ID univoco del pagamento

en: The method of payment
it_IT: Metodo di pagamento

en: Payment instructions
it_IT: Istruzioni di Pagamento

en: User login
it_IT: Login utente

en: User password
it_IT: Password utente

en: Link to My Account page
it_IT: Collega alla pagina Il mio conto

en: My Account
it_IT: Il mio conto

en: Accommodation Type Link
it_IT: Link del Tipo di alloggio

en: Accommodation Type Title
it_IT: Titolo del Tipo di alloggio

en: Accommodation Type Categories
it_IT: Categoria del Tipo di alloggio

en: Accommodation Type Bed
it_IT: Tipologia di letto del Tipo di alloggio

en: Accommodation Rate Title
it_IT: Tariffa del Tipo di alloggio

en: Accommodation Rate Description
it_IT: Descrizione di Tariffa del Tipo di alloggio

en: Sequential Number of Accommodation
it_IT: Numero sequenziale di alloggio

en: This coupon has expired.
it_IT: Questo coupon è scaduto.

en: Sorry, this coupon is not applicable to your booking contents.
it_IT: Spiacenti, questo coupon non è applicabile ai contenuti della tua prenotazione.

en: Coupon usage limit has been reached.
it_IT: È stato raggiunto il limite di utilizzo dei coupon.

en:  &#215; %d night |  &#215; %d nights
it_IT[0]:  &#215; %d notte
it_IT[1]:  &#215; %d notti

en: %d adult | %d adults
it_IT[0]: %d adulto
it_IT[1]: %d adulti

en: %d guest | %d guests
it_IT[0]: %d ospite
it_IT[1]: %d ospiti

en:  &#215; %d time |  &#215; %d times
it_IT[0]:  &#215; %d volta
it_IT[1]:  &#215; %d volte

en: Per Instance
it_IT: Per Articolo

en: Maximum execution time is set to %d seconds.
it_IT: Il tempo di esecuzione massimo è impostato su %d secondi.

en: %d URL pulled for parsing. | %d URLs pulled for parsing.
it_IT[0]: %d URL generato per l'analisi.
it_IT[1]: %d URL generati per l'analisi.

en: Skipped. No URLs found for parsing.
it_IT: Ignorato. Nessun URL generato per l'analisi.

en: Cannot read uploaded file
it_IT: Non è possibile leggere il file caricato

en: We will need to check %d previous booking after importing and remove it if the booking is outdated. | We will need to check %d previous bookings after importing and remove the outdated ones.
it_IT[0]: Dovremo controllare %d prenotazione precedente dopo l'importazione, e rimuoverla se la prenotazione è obsoleta.
it_IT[1]: Dovremo controllare %d prenotazioni precedenti dopo l'importazione, e rimuovere quelle obsolete.

[ctx: %s - calendar URI or calendar filename]
en: %1$d event found in calendar %2$s | %1$d events found in calendar %2$s
it_IT[0]: %1$d evento trovato nel calendario %2$s
it_IT[1]: %1$d eventi trovati nel calendario %2$s

[ctx: %s - calendar URI or calendar filename]
en: Calendar source is empty (%s)
it_IT: La sorgente del calendario è vuota (%s)

[ctx: %s - calendar URI or calendar filename]
en: Calendar file is not empty, but there are no events in %s
it_IT: Il file di calendario non è vuoto, ma non ci sono eventi in %s

en: Error while loading calendar (%1$s): %2$s
it_IT: Errore nel caricamento del calendario (%1$s): %2$s

[ctx: %s - error description]
en: Parse error. %s
it_IT: Errore di analisi. %s

en: Skipped. Outdated booking #%d already removed.
it_IT: Ignorato. La prenotazione obsoleta #%d è già stata rimossa.

en: Skipped. Booking #%d updated with new data.
it_IT: Ignorato. La prenotazione #%d è stata aggiornata con i nuovi dati.

en: The outdated booking #%d has been removed.
it_IT: La prenotazione obsoleta #%d è stata rimossa.

en: Skipped. Event from %1$s to %2$s has passed.
it_IT: Saltato. L'evento da %1$s a %2$s è passato.

en: New booking #%1$d. The dates from %2$s to %3$s are now blocked.
it_IT: Nuova prenotazione #%1$d. Le date da %2$s a %3$s sono ora bloccate.

en: Success. Booking #%d updated with new data.
it_IT: Eseguita correttamente. La prenotazione #%d è stata aggiornata con i nuovi dati.

en: Skipped. The dates from %1$s to %2$s are already blocked.
it_IT: Ignorato. Le date da %1$s a %2$s sono già bloccate.

en: Success. Booking #%1$d updated with new data. Removed %2$d outdated booking. | Success. Booking #%1$d updated with new data. Removed %2$d outdated bookings.
it_IT[0]: Eseguita correttamente. La prenotazione #%1$d è stata aggiornata con i nuovi dati. La prenotazione obsoleta %2$d è stata rimossa.
it_IT[1]: Eseguita correttamente. La prenotazione #%1$d è stata aggiornata con i nuovi dati. Le prenotazioni obsolete %2$d sono state rimosse.

en: Success. Booking #%1$d updated with new data.
it_IT: Eseguita correttamente. La prenotazione #%1$d è stata aggiornata con i nuovi dati.

en: Cannot import new event. Dates from %1$s to %2$s are partially blocked by booking %3$s. | Cannot import new event. Dates from %1$s to %2$s are partially blocked by bookings %3$s.
it_IT[0]: Impossibile importare un nuovo evento. Le date da %1$s a %2$s sono parzialmente bloccate dalla prenotazione %3$s.
it_IT[1]: Impossibile importare un nuovo evento. Le date da %1$s a %2$s sono parzialmente bloccate dalle prenotazioni %3$s.

en: Booking imported with UID %1$s.<br />Summary: %2$s.<br />Description: %3$s.<br />Source: %4$s.
it_IT: Prenotazione importata con UID %1$s.<br />Riepilogo: %2$s.<br />Descrizione: %3$s.<br />Fonte: %4$s.

en: Process Information
it_IT: Informazioni sul processo

en: Total bookings: %s
it_IT: Prenotazioni totali: %s

en: Success bookings: %s
it_IT: Prenotazione eseguita correttamente: %s

en: Skipped bookings: %s
it_IT: Prenotazioni ignorate: %s

en: Failed bookings: %s
it_IT: Prenotazioni non riuscite: %s

en: Removed bookings: %s
it_IT: Prenotazioni rimosse: %s

en: Expand All
it_IT: espandi tutto

en: Collapse All
it_IT: Comprimi tutto

en: All done! %1$d booking was successfully added. | All done! %1$d bookings were successfully added.
it_IT[0]: Terminato! La prenotazione %1$d è stata aggiunta correttamente.
it_IT[1]: Terminato! Le prenotazioni %1$d sono state aggiunte correttamente.

en:  There was %2$d failure. |  There were %2$d failures.
it_IT[0]:  Si è verificato %2$d errore.
it_IT[1]:  Si sono verificati %2$d errori.

en: Dismiss
it_IT: Ignora

en: Your License Key is not active. Please, <a href='%s'>activate your License Key</a> to get plugin updates
it_IT: La tua chiave di licenza non è attiva. Per favore, <a href='%s'>attiva la chiave di licenza</a> per ottenere gli aggiornamenti dei plugin

en: Your database is being updated in the background.
it_IT: L'aggiornamento del database procede in background.

en: Taking a while? Click here to run it now.
it_IT: Questo potrebbe richiedere un po' di tempo. Fai clic qui per eseguirlo ora.

en: Add "Booking Confirmation" shortcode to your "Booking Confirmed" and "Reservation Received" pages to show more details about booking or payment.<br/>Click "Update Pages" to apply all changes automatically or skip this notice and add "Booking Confirmation" shortcode manually.<br/><b><em>This action will replace the whole content of the pages.</em></b>
it_IT: Aggiungi lo shortcode "Conferma Prenotazione" alle pagine "Prenotazione confermata" e "Prenotazione ricevuta", per mostrare maggiori dettagli sulla prenotazione o sul pagamento.<br/>Fai clic su "Aggiorna Pagine" per applicare automaticamente tutte le modifiche, oppure ignora questo avviso e aggiungi manualmente lo shortcode "Conferma di prenotazione".<br/><b><em>Questa azione sostituirà l'intero contenuto delle pagine.</em></b>

en: Update Pages
it_IT: Aggiorna le Pagine

en: Skip
it_IT: Salta

en: Direct Bank Transfer
it_IT: Bonifico Bancario

en: Make your payment directly into our bank account. Please use your Booking ID as the payment reference.
it_IT: Effettua il pagamento direttamente sul nostro conto bancario. Utilizza il tuo ID di prenotazione come riferimento del pagamento.

en: Use the card number %1$s with CVC %2$s and a valid expiration date to test a payment.
it_IT: Utilizza il numero della carta di credito %1$s con CVC %2$s e una data di scadenza valida per testare il pagamento.

en: Pay by Card (Beanstream)
it_IT: Pagamento con carta di credito (Beanstream)

en: Pay with your credit card via Beanstream.
it_IT: Paga con la tua carta di credito tramite Beanstream.

en: %1$s is enabled, but the <a href="%2$s">Force Secure Checkout</a> option is disabled. Please enable SSL and ensure your server has a valid SSL certificate. Otherwise, %1$s will only work in Test Mode.
it_IT: %1$s è attivato, ma l'opzione <a href="%2$s">Pagamento sicuro</a> è disattivata. Attiva SSL e assicurati che il tuo server abbia un certificato SSL valido. Altrimenti, %1$s funzionerà solo in modalità di prova.

en: The <a href="%2$s">Force Secure Checkout</a> option is disabled. Please enable SSL and ensure your server has a valid SSL certificate. Otherwise, %1$s will only work in Test Mode.
it_IT: L'opzione <a href="%2$s">Pagamento sicuro</a> è disattivata. Attiva SSL e assicurati che il tuo server abbia un certificato SSL valido. Altrimenti, %1$s funzionerà solo in modalità di prova.

en: Merchant ID
it_IT: ID Commerciante

en: Your Merchant ID can be found in the top-right corner of the screen after logging in to the Beanstream Back Office
it_IT: Il tuo ID commerciante si trova in alto a destra dello schermo dopo l'accesso al back-office di Beanstream

en: Payments Passcode
it_IT: Codice di accesso ai pagamenti

en: To generate the passcode, navigate to Administration > Account Settings > Order Settings in the sidebar, then scroll to Payment Gateway > Security/Authentication
it_IT: Per generare il codice di accesso, vai a Amministrazione > Impostazioni account > Impostazioni degli ordini nella barra laterale, scorri ai Gateway di pagamento > Sicurezza / Autenticazione

en: Beanstream Payment Error: %s
it_IT: Errore di pagamento Beanstream: %s

en: Payment single use token is required.
it_IT: È necessario il token di pagamento di uso singolo.

en: Webhooks Destination URL: %s
it_IT: Webhooks URL di destinazione: %s

en: Pay by Card (Braintree)
it_IT: Pagamento con carta di credito (Braintree)

en: Pay with your credit card via Braintree.
it_IT: Paga con la tua carta di credito tramite Braintree.

en: Braintree gateway cannot be enabled due to some problems: %s
it_IT: Il gateway Braintree non può essere attivato a causa di alcuni problemi: %s

en: In your Braintree account select Account > My User > View Authorizations.
it_IT: Nel tuo account Braintree, seleziona Account > Il mio utente > Visualizza autorizzazioni.

en: Public Key
it_IT: Chiave pubblica

en: Private Key
it_IT: Chiave privata

en: Merchant Account ID
it_IT: ID account commerciante

en: In case the site currency differs from default currency in your Braintree account, you can set specific merchant account to avoid <a href="%s">complications with currencty conversions</a>. Otherwise leave the field empty.
it_IT: Nel caso in cui la valuta del sito sia diversa dalla valuta predefinita nell'account di Braintree, puoi impostare un account commerciante specifico per evitare <a href="%s">complicazioni con le conversioni di valuta</a>. Altrimenti lascia il campo vuoto.

en: Braintree submitted for settlement (Transaction ID: %s)
it_IT: Braintree inviato per la risoluzione (ID transazione: %s)

en: Braintree Payment Error: %s
it_IT: Errore di pagamento Braintree: %s

en: Payment method nonce is required.
it_IT: È richiesto il nonce del metodo di pagamento.

en: Payment dispute opened
it_IT: È stata aperta una disputa sul pagamento

en: Payment dispute lost
it_IT: Disputa sul pagamento vinta

en: Payment dispute won
it_IT: Disputa sul pagamento persa

en: Payment refunded in Braintree
it_IT: Il pagamento è rimborsato nel Braintree

en: Braintree transaction voided
it_IT: Transazione Braintree annullata

en: Pay on Arrival
it_IT: Paga all'arrivo

en: Pay with cash on arrival.
it_IT: Paga in contanti al tuo arrivo.

en: %s is a required field.
it_IT: %s è un campo obbligatorio.

en: %s is not a valid email address.
it_IT: %s non è un indirizzo email valido.

note: translators: %s is the payment gateway title.
en: Enable "%s"
it_IT: Abilita "%s"

en: Test Mode
it_IT: Modalità di prova

en: Enable Sandbox Mode
it_IT: Attiva modalità Sandbox

en: Sandbox can be used to test payments.
it_IT: Sandbox può essere utilizzato per testare i pagamenti.

en: Payment method title that the customer will see on your website.
it_IT: Il titolo del metodo di pagamento che i clienti vedranno sul tuo sito web.

en: Payment method description that the customer will see on your website.
it_IT: La descrizione del metodo di pagamento che i clienti vedranno sul tuo sito web.

en: Instructions
it_IT: Istruzioni

en: Instructions for a customer on how to complete the payment.
it_IT: Istruzioni per il cliente su come completare il pagamento.

en: Reservation #%d
it_IT: Prenotazione #%d

en: Accommodation(s) reservation
it_IT: Prenotazione degli alloggi

en: Manual Payment
it_IT: Pagamento manuale

en: Pay via PayPal
it_IT: Pagamento PayPal

en: Paypal Business Email
it_IT: Business email PayPal

en: Disable IPN Verification
it_IT: Disattiva la verifica IPN

en: Specify an IPN listener for a specific payment instead of the listeners specified in your PayPal Profile.
it_IT: Specifica un listener IPN per un certo pagamento al posto degli listener specificati nel tuo profilo PayPal.

en: Payment %s via IPN.
it_IT: Pagamento %s tramite IPN.

en: Payment failed due to invalid PayPal business email.
it_IT: Pagamento fallito a causa del business email PayPal non valido.

en: Payment failed due to invalid currency in PayPal IPN.
it_IT: Pagamento fallito a causa della valuta non valida nel PayPal IPN.

en: Payment failed due to invalid amount in PayPal IPN.
it_IT: Pagamento fallito a causa dell'importo non valido nel PayPal IPN.

en: Payment failed due to invalid purchase key in PayPal IPN.
it_IT: Pagamento fallito a causa della chiave acquisto non valida nel PayPal IPN.

en: Payment made via eCheck and will clear automatically in 5-8 days.
it_IT: Il pagamento effettuato tramite eCheck e verrà eliminato automaticamente in 5-8 giorni.

en: Payment requires a confirmed customer address and must be accepted manually through PayPal.
it_IT: Il pagamento richiede un indirizzo del cliente confermato e deve essere accettato manualmente tramite PayPal.

en: Payment must be accepted manually through PayPal due to international account regulations.
it_IT: Il pagamento deve essere accettato manualmente tramite PayPal a causa dei regolamenti di account internazionale.

en: Payment received in non-shop currency and must be accepted manually through PayPal.
it_IT: Pagamento ricevuto in una valuta diversa del negozio e deve essere accettata manualmente tramite PayPal.

en: Payment is being reviewed by PayPal staff as high-risk or in possible violation of government regulations.
it_IT: Il pagamento è in fase di revisione da parte del personale di PayPal.

en: Payment was sent to unconfirmed or non-registered email address.
it_IT: Il pagamento è stato inviato all'indirizzo e-mail non confermato o non registrato.

en: PayPal account must be upgraded before this payment can be accepted.
it_IT: L'account PayPal deve essere aggiornato per effettuare questo pagamento.

en: PayPal account is not verified. Verify account in order to accept this payment.
it_IT: L'account PayPal non è verificato. Verifica l'account per effettuare questo pagamento.

en: Payment is pending for unknown reasons. Contact PayPal support for assistance.
it_IT: Il pagamento è in sospeso per motivi sconosciuti. Contatta per favore l'assistenza di PayPal.

en: Partial PayPal refund processed: %s
it_IT: Rimborso parziale PayPal è stato elaborato: %s

en: PayPal Payment #%s Refunded for reason: %s
it_IT: Pagamento PayPal #%s rimborsato per motivi: %s

en: PayPal Refund Transaction ID: %s
it_IT: ID transazione di rimborso PayPal: %s

en: Use the card number %1$s with CVC %2$s, a valid expiration date and random 5-digit ZIP-code to test a payment.
it_IT: Utilizza il numero della carta di credito %1$s con CVC %2$s, una data di scadenza valida e un CAP a 5 cifre casuale per testare il pagamento.

en: Pay by Card (Stripe)
it_IT: Pagare con la carta di credito (Stripe)

en: Pay with your credit card via Stripe.
it_IT: Paga con la tua carta di credito tramite Stripe.

en: SEPA Direct Debit
it_IT: Addebito diretto SEPA

en: Euro is the only acceptable currency for the selected payment methods. Change your currency to Euro in General settings.
it_IT: L'Euro è l'unica valuta accettabile per i metodi di pagamento selezionati. Cambia la tua valuta in Euro nelle impostazioni generali.

en: Secret Key
it_IT: Chiave segreta

en: Webhook Secret
it_IT: Segreto Webhook

en: Payment Methods
it_IT: Metodi di Pagamento

en: Card Payments
it_IT: Pagamenti con la carta

en: Checkout Locale
it_IT: Checkout locale

en: Display Checkout in the user's preferred language, if available.
it_IT: Visualizzare la Pagina di pagamento in lingua preferita dall'utente, se disponibile.

en: The payment method is not selected.
it_IT: Non è stato selezionato alcun metodo di pagamento.

en: Payment intent ID is not set.
it_IT: L'ID dell'intenzione di pagamento non è impostato.

en: Source ID is not set.
it_IT: L'ID della sorgente non è impostato.

note: translators: %s - Stripe PaymentIntent ID
en: Payment for PaymentIntent %s succeeded.
it_IT: Pagamento dell'intenzione di pagamento %s effettuato con successo.

note: translators: %s - Stripe PaymentIntent ID
en: Payment for PaymentIntent %s is processing.
it_IT: Pagamento dell'intenzione di pagamento %s è in fase di elaborazione.

en: Failed to process Card payment. %s
it_IT: Elaborazione del pagamento con la carta non riuscita. %s

note: translators: %s - Stripe Source ID
en: Payment source %s is waiting for customer confirmation.
it_IT: La sorgente del pagamento di %s è in attesa della conferma del cliente.

note: translators: %s - Stripe Source ID
en: Pending source %s received, but the redirect URL is empty.
it_IT: La sorgente in sospeso %s è stata ricevuta, ma l'URL di reindirizzamento è vuoto.

note: translators: %s - Stripe Source ID
en: Payment source %s was cancelled by customer.
it_IT: La sorgente del pagamento %s è stata annullata dal cliente.

note: translators: %s - Stripe Source ID
en: Payment source %s failed and couldn't be processed.
it_IT: La sorgente del pagamento %s non è riuscita, non è stato possibile elaborarla.

note: translators: %1$s - Stripe Source ID; %2$s - Stripe Source status
en: Failed to process payment source %1$s: unsupported status - "%2$s".
it_IT: Elaborazione della sorgente del pagamento %1$s non riuscita: lo stato non è supportato - "%2$s".

en: Failed to process Source payment. %s
it_IT: Elaborazione del pagamento della sorgente non riuscita. %s

en: Can't charge the payment again: payment's flow already completed.
it_IT: Non è possibile addebitare nuovamente il pagamento: il flusso del pagamento è già stato completato.

note: translators: %s - Stripe Charge ID
en: Charge %s succeeded.
it_IT: La ricarica di %s è stata effettuata.

note: translators: %1$s - Stripe Charge ID; %2$s - payment price
en: Charge %1$s for %2$s created.
it_IT: La ricarica di %1$s per %2$s è stata creata.

note: translators: %s - Stripe Charge ID
en: Charge %s failed.
it_IT: La ricarica di %s non è riuscita.

en: Charge error. %s
it_IT: Errore di ricarica. %s

en: Argentinean
it_IT: Argentino

en: Simplified Chinese
it_IT: Cinese semplificato

en: Danish
it_IT: Danese

en: Dutch
it_IT: Olandese

en: English
it_IT: Inglese

en: Finnish
it_IT: Finlandese

en: French
it_IT: Francese

en: German
it_IT: Tedesco

en: Italian
it_IT: Italiano

en: Japanese
it_IT: Giapponese

en: Norwegian
it_IT: Norvegese

en: Polish
it_IT: Polacco

en: Russian
it_IT: Russo

en: Spanish
it_IT: Spagnolo

en: Swedish
it_IT: Svedese

en: Card
it_IT: Carta

en: Credit or debit card
it_IT: Carta di credito o di debito

en: Select iDEAL Bank
it_IT: Seleziona iDEAL Bank

en: You will be redirected to a secure page to complete the payment.
it_IT: Sarai reindirizzato ad una pagina sicura per completare il pagamento.

en: By providing your IBAN and confirming this payment, you are authorizing this merchant and Stripe, our payment service provider, to send instructions to your bank to debit your account and your bank to debit your account in accordance with those instructions. You are entitled to a refund from your bank under the terms and conditions of your agreement with your bank. A refund must be claimed within 8 weeks starting from the date on which your account was debited.
it_IT: Fornendo il tuo IBAN e confermando questo pagamento, stai autorizzando questo commerciante e Stripe, il nostro fornitore di servizi di pagamento, a inviare istruzioni alla tua banca per addebitare sul tuo conto bancario gli importi definiti. Hai diritto a un rimborso dalla tua banca secondo i termini e le condizioni del tuo accordo con la tua banca. Un rimborso deve essere richiesto entro 8 settimane a partire dalla data in cui l'importo è stato addebitato.

note: translators: %s - event type, like "source.chargeable"
en: Webhook "%s" skipped: payment's flow already completed.
it_IT: "%s" Webhook saltata: il flusso del pagamento è già stato completato.

note: translators: %s - Stripe Source ID
en: Webhook received. The source %s is chargeable.
it_IT: Webhook ricevuto. La sorgente %s è ricaricabile.

note: translators: %s - Stripe Source ID
en: Webhook received. Payment source %s was cancelled by customer.
it_IT: Webhook ricevuto. La sorgente del pagamento %s è stata annullata dal cliente.

note: translators: %s - Stripe Source ID
en: Webhook received. Payment source %s failed and couldn't be processed.
it_IT: Webhook ricevuto. La sorgente del pagamento %s non è riuscita, non è stato possibile elaborarla.

note: translators: %s - Stripe Charge ID
en: Webhook received. Charge %s succeeded.
it_IT: Webhook ricevuto. La ricerica %s è stata effettuata con successo.

note: translators: %s - Stripe Charge ID
en: Webhook received. Charge %s failed.
it_IT: Webhook ricevuto. La ricerica %s non è riuscita.

en: Test Payment
it_IT: Pagamento di prova

en: To setup the callback process for 2Checkout to automatically mark payments completed, you will need to
it_IT: Per impostare il callback di 2Checkout per segnare automaticamente i pagamenti completati, è necessario

en: Login to your 2Checkout account and click the Notifications tab
it_IT: Accedi al tuo account 2Checkout e fai clic sulla scheda Notifiche

en: Click Enable All Notifications
it_IT: Fai clic su Attiva tutte le notifiche

en: In the Global URL field, enter the url %s
it_IT: Nel campo di URL globale, inserisci l'url %s

en: Click Apply
it_IT: Premi "Applica"

en: Account Number
it_IT: Numero account

en: Secret Word
it_IT: Parola segreta

en: 2Checkout "Order Created" notification received.
it_IT: La notifica "Order Created" di 2Checkout è stata ricevuta.

en: Payment refunded in 2Checkout
it_IT: Pagamento rimborsato in 2Checkout

en: 2Checkout fraud review passed
it_IT: Controllo antifrode 2Checkout superato

en: 2Checkout fraud review failed
it_IT: Controllo antifrode 2Checkout fallito

en: 2Checkout fraud review in progress
it_IT: Controllo antifrode 2Checkout in corso

en: Attribute
it_IT: Attributo

[ctx: Add New Attribute]
en: Add New
it_IT: Aggiungi nuovo

en: Add New Attribute
it_IT: Aggiungi nuovo attributo

en: Edit Attribute
it_IT: Modifica attributo

en: New Attribute
it_IT: Nuovo attributo

en: View Attribute
it_IT: Visualizza attributo

en: Search Attribute
it_IT: Cerca Attributo

en: No Attributes found
it_IT: Nessun attributo trovato

en: No Attributes found in Trash
it_IT: Nessun attributo trovato nel Cestino

en: Insert into attribute description
it_IT: Inserisci una descrizione per l'attributo

note: translators: %s: attribute name
en: Search %s
it_IT: Cerca %s

note: translators: %s: attribute name
en: All %s
it_IT: Tutti %s

note: translators: %s: attribute name
en: Edit %s
it_IT: Modifica %s

note: translators: %s: attribute name
en: Update %s
it_IT: Aggiorna %s

note: translators: %s: attribute name
en: Add new %s
it_IT: Aggiungi nuovo %s

note: translators: %s: attribute name
en: New %s
it_IT: Nuovo %s

note: translators: %s: attribute name
en: No &quot;%s&quot; found
it_IT: Nessun &quot;%s&quot; trovato

en: Name (numeric)
it_IT: Nome (numerico)

en: Term ID
it_IT: ID termine

en: Enable Archives
it_IT: Attiva gli archivi

en: Link the attribute to an archive page with all accommodation types that have this attribute.
it_IT: Collega l'attributo a una pagina di archivio con tutti i tipi di alloggio che presentano questo attributo.

en: Visible in Details
it_IT: Visibile nei dettagli

en: Display the attribute in details section of an accommodation type.
it_IT: Visualizza l'attributo nella sezione dei dettagli di una tipologia di alloggio.

en: Default Sort Order
it_IT: Ordine predefinito

en: Default Text
it_IT: Testo Predefinito

en: Select
it_IT: Seleziona

en: Edit Dates
it_IT: Modifica date

en: Note
it_IT: Nota

[ctx: Add New Booking]
en: Add New Booking
it_IT: Aggiungi nuova Prenotazione

en: View Booking
it_IT: Visualizza Prenotazione

en: Search Booking
it_IT: Cerca Prenotazione

en: No bookings found
it_IT: Nessuna prenotazione trovata

en: No bookings found in Trash
it_IT: Nessuna prenotazione trovata nel Cestino

en: All Bookings
it_IT: Tutte le prenotazioni

en: Insert into booking description
it_IT: Inserire nella descrizione della prenotazione

en: Uploaded to this booking
it_IT: Caricato per questa prenotazione

[ctx: Booking status]
en: Pending User Confirmation
it_IT: In attesa di approvazione da parte dell'utente

en: Pending User Confirmation <span class="count">(%s)</span> | Pending User Confirmation <span class="count">(%s)</span>
it_IT[0]: In attesa di approvazione da parte dell'utente <span class="count">(%s)</span>
it_IT[1]: In attesa di approvazione da parte dell'utente <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Booking status]
en: Pending Payment
it_IT: In attesa di pagamento

en: Pending Payment <span class="count">(%s)</span> | Pending Payment <span class="count">(%s)</span>
it_IT[0]: In attesa di pagamento <span class="count">(%s)</span>
it_IT[1]: In attesa di pagamento <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Booking status]
en: Pending Admin
it_IT: In attesa di approvazione da parte dell'amministratore

en: Pending Admin <span class="count">(%s)</span> | Pending Admin <span class="count">(%s)</span>
it_IT[0]: In attesa di approvazione da parte dell'amministratore <span class="count">(%s)</span>
it_IT[1]: In attesa di approvazione da parte dell'amministratore <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Booking status]
en: Abandoned
it_IT: Abbandonato

en: Abandoned <span class="count">(%s)</span> | Abandoned <span class="count">(%s)</span>
it_IT[0]: Abbandonato <span class="count">(%s)</span>
it_IT[1]: Abbandonati <span class="count">(%s)</span>

en: Confirmed <span class="count">(%s)</span> | Confirmed <span class="count">(%s)</span>
it_IT[0]: Confermato <span class="count">(%s)</span>
it_IT[1]: Confermati <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Booking status]
en: Cancelled
it_IT: Annullato

en: Cancelled <span class="count">(%s)</span> | Cancelled <span class="count">(%s)</span>
it_IT[0]: Annullato <span class="count">(%s)</span>
it_IT[1]: Annullati <span class="count">(%s)</span>

en: Status changed from %s to %s.
it_IT: Stato cambiato da %s a %s.

en: Coupon Information
it_IT: Informazione del coupon

en: Fixed per accommodation per stay
it_IT: Fisso per alloggio per soggiorno

en: Fixed per accommodation per day
it_IT: Fisso per alloggio al giorno

en: Coupon Amount
it_IT: Importo codice sconto

en: Enter percent or fixed amount according to selected type.
it_IT: Inserisci percentuale o cifra fissa in base al tipo selezionato.

en: Expiration Date
it_IT: Data di scadenza

en: Check-in After
it_IT: Orario di arrivo dopo le

en: Check-out Before
it_IT: Orario di partenza prima delle

en: Minimum Days
it_IT: Numero minimo di giorni

en: Maximum Days
it_IT: Numero massimo di giorni

en: Usage Limit
it_IT: Limite di utilizzo

en: Usage Count
it_IT: Conteggio di utilizzo

en: Coupons
it_IT: Coupon

[ctx: Add New Coupon]
en: Add New
it_IT: Aggiungi nuovo

en: Add New Coupon
it_IT: aggiungi nuovo coupon

en: Edit Coupon
it_IT: Modifica codice

en: New Coupon
it_IT: Nuovo codice

en: View Coupon
it_IT: Visualizza codici

en: Search Coupon
it_IT: Cerca codici

en: No coupons found
it_IT: Nessun codice trovato

en: No coupons found in Trash
it_IT: Nessun codice nel cestino

en: All Coupons
it_IT: Tutti i codici

en: Payment History
it_IT: Storico dei pagamenti

en: Payment
it_IT: Pagamento

[ctx: Add New Payment]
en: Add New
it_IT: Aggiungi nuovo

en: Add New Payment
it_IT: Aggiungi nuovo Pagamento

en: Edit Payment
it_IT: Modifica Pagamento

en: New Payment
it_IT: Nuovo Pagamento

en: View Payment
it_IT: Visualizza Pagamento

en: Search Payment
it_IT: Cerca Pagamento

en: No payments found
it_IT: Nessun pagamento trovato

en: No payments found in Trash
it_IT: Nessun pagamento trovato nel Cestino

en: Payments
it_IT: Pagamenti

en: Insert into payment description
it_IT: Inserire nella descrizione di pagamento

en: Uploaded to this payment
it_IT: Caricato per questo pagamento

en: Payments.
it_IT: Pagamenti.

en: Gateway Mode
it_IT: Modalità Gateway

en: Fee
it_IT: Costo

en: Payment Type
it_IT: Modalità di pagamento

en: Billing Info
it_IT: Dettagli di fatturazione

en: Address 1
it_IT: Indirizzo 1

en: Address 2
it_IT: Indirizzo 2

en: Postal Code (ZIP)
it_IT: Codice Postale (ZIP)

[ctx: Payment status]
en: Pending
it_IT: In attesa

en: Pending <span class="count">(%s)</span> | Pending <span class="count">(%s)</span>
it_IT[0]: In attesa <span class="count">(%s)</span>
it_IT[1]: In attesa <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Payment status]
en: Completed
it_IT: Completato

en: Completed <span class="count">(%s)</span> | Completed <span class="count">(%s)</span>
it_IT[0]: Completato <span class="count">(%s)</span>
it_IT[1]: Completati <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Payment status]
en: Failed
it_IT: Fallito

en: Failed <span class="count">(%s)</span> | Failed <span class="count">(%s)</span>
it_IT[0]: Fallito <span class="count">(%s)</span>
it_IT[1]: Falliti <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Payment status]
en: Abandoned
it_IT: Abbandonato

[ctx: Payment status]
en: On Hold
it_IT: In attesa

en: On Hold <span class="count">(%s)</span> | On Hold <span class="count">(%s)</span>
it_IT[0]: In attesa <span class="count">(%s)</span>
it_IT[1]: In attesa <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Payment status]
en: Refunded
it_IT: Rimborsato

en: Refunded <span class="count">(%s)</span> | Refunded <span class="count">(%s)</span>
it_IT[0]: Rimborsato <span class="count">(%s)</span>
it_IT[1]: Rimborsati <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Payment status]
en: Cancelled
it_IT: Annullato

en: Payment (#%s) for this booking is on hold
it_IT: Il pagamento (#%s) per questa prenotazione è in attesa

en: Rate Info
it_IT: Info tariffa

en: Season
it_IT: Stagione

en: Move price to top to set higher priority.
it_IT: Sposta il prezzo in alto per impostare la priorità più alta.

en: Add New Season Price
it_IT: Aggiungi Prezzo stagionale

en: Will be displayed on the checkout page.
it_IT: Verrà visualizzato sulla pagina di pagamento.

note: translators: The value a hotel wishes to sell their rooms. Also called the Cost, Value, Tariff or Room charge.
en: Rates
it_IT: Tariffe

[ctx: Add New Rate]
en: Add New
it_IT: Aggiungi nuova

en: Add New Rate
it_IT: Aggiungi nuova Tariffa

en: Edit Rate
it_IT: Modifica Tariffa

en: New Rate
it_IT: Nuova Tariffa

en: View Rate
it_IT: Visualizza Tariffa

en: Search Rate
it_IT: Cerca Tariffa

en: No rates found
it_IT: Nessuna tariffa trovata

en: No rates found in Trash
it_IT: Nessuna tariffa trovata nel Cestino

en: Insert into rate description
it_IT: Inserisci nella descrizione della tariffa

en: Uploaded to this rate
it_IT: Caricato per questa tariffa

en: This is where you can add new rates.
it_IT: Qui puoi aggiungere nuove tariffe.

en: Reserved Accommodation
it_IT: Alloggio prenotato

[ctx: Add New Accommodation]
en: Add New
it_IT: Aggiungi nuovo

en: Add New Accommodation
it_IT: Aggiungi nuovo Alloggio

en: Edit Accommodation
it_IT: Modifica Alloggio

en: New Accommodation
it_IT: Nuovo Alloggio

en: View Accommodation
it_IT: Visualizza Alloggio

en: Search Accommodation
it_IT: Cerca Alloggio

en: No accommodations found
it_IT: Nessun alloggio trovato

en: No accommodations found in Trash
it_IT: Nessun alloggio trovato nel Cestino

en: Insert into accommodation description
it_IT: Inserire nella descrizione dell'alloggio

en: Uploaded to this accommodation
it_IT: Caricato per questo alloggio

en: This is where you can add new accommodations to your hotel.
it_IT: Qui puoi aggiungere nuovi alloggi del tuo hotel.

[ctx: Add New Accommodation Type]
en: Add Accommodation Type
it_IT: Aggiungi Tipo di alloggio

en: Add New Accommodation Type
it_IT: Aggiungi nuovo Tipo di alloggio

en: Edit Accommodation Type
it_IT: Modifica Tipo di alloggio

en: New Accommodation Type
it_IT: Nuovo Tipo di alloggio

en: View Accommodation Type
it_IT: Visualizza Tipo di alloggio

en: Search Accommodation Type
it_IT: Cerca Tipo di alloggio

en: No Accommodation types found
it_IT: Nessun tipo di alloggio trovato

en: No Accommodation types found in Trash
it_IT: Nessun tipo di alloggio trovato nel Cestino

en: Insert into accommodation type description
it_IT: Inserire nella descrizione del tipo di alloggio

en: Uploaded to this accommodation type
it_IT: Caricato per questo tipo di alloggio

en: Accommodation Categories
it_IT: Categorie di alloggi

en: Accommodation Category
it_IT: Categoria di alloggio

en: Search Accommodation Categories
it_IT: Cerca Categorie di alloggi

en: Popular Accommodation Categories
it_IT: Categorie di alloggi popolari

en: All Accommodation Categories
it_IT: Tutti Categorie di alloggi

en: Parent Accommodation Category
it_IT: Categoria di alloggio genitore

en: Parent Accommodation Category:
it_IT: Categoria di alloggio genitore:

en: Edit Accommodation Category
it_IT: Modifica Categoria di alloggio

en: Update Accommodation Category
it_IT: Aggiorna Categoria di alloggio

en: Add New Accommodation Category
it_IT: Aggiungi nuova Categoria di alloggio

en: New Accommodation Category Name
it_IT: Nuovo Nome di Categoria di alloggio

en: Separate categories with commas
it_IT: Separa le categorie con le virgole

en: Add or remove categories
it_IT: Aggiungi o rimuovi categorie

en: Choose from the most used categories
it_IT: Scegli tra le categorie più utilizzate

en: No categories found.
it_IT: Nessuna categoria trovata.

en: Categories
it_IT: Categorie

en: Accommodation Tags
it_IT: Tag degli alloggi

en: Accommodation Tag
it_IT: Tag dell'alloggio

en: Search Accommodation Tags
it_IT: Cerca i tag degli alloggi

en: Popular Accommodation Tags
it_IT: Tag degli alloggi popolari

en: All Accommodation Tags
it_IT: Tag di tutti gli alloggi

en: Parent Accommodation Tag
it_IT: Tag dell'alloggio genitore

en: Parent Accommodation Tag:
it_IT: Tag dell'alloggio genitore:

en: Edit Accommodation Tag
it_IT: Modifica il tag dell'alloggio

en: Update Accommodation Tag
it_IT: Aggiorna il tag dell'alloggio

en: Add New Accommodation Tag
it_IT: Aggiungi nuovo tag dell'alloggio

en: New Accommodation Tag Name
it_IT: Nuovo Nome del tag dell'alloggio

en: Separate tags with commas
it_IT: Tag separati da virgole

en: Add or remove tags
it_IT: Aggiungi o rimuovi tag

en: Choose from the most used tags
it_IT: Scegli tra i tag più utilizzati

en: No tags found.
it_IT: Nessun tag trovato.

en: Tags
it_IT: Tag

en: Amenities
it_IT: Servizi

en: Amenity
it_IT: Servizio

en: Search Amenities
it_IT: Cerca nei servizi

en: Popular Amenities
it_IT: Servizi Popolari

en: All Amenities
it_IT: Tutti i servizi

en: Parent Amenity
it_IT: Servizio genitore

en: Parent Amenity:
it_IT: Servizio genitore:

en: Edit Amenity
it_IT: Modifica servizio

en: Update Amenity
it_IT: Aggiorna servizio

en: Add New Amenity
it_IT: Aggiungi servizio

en: New Amenity Name
it_IT: Nuovo servizio

en: Separate amenities with commas
it_IT: Separa i servizi con virgole

en: Add or remove amenities
it_IT: Aggiungi o rimuovi servizi

en: Choose from the most used amenities
it_IT: Scegli tra i servizi più utilizzati

en: No amenities found.
it_IT: Nessun servizio trovato.

en: State the age or disable children in <a href="%s">settings</a>.
it_IT: Indica l'età oppure disabilita i bambini nelle <a href="%s">impostazioni</a>.

en: Leave this option empty to calculate total capacity automatically to meet the exact number of adults AND children set above. This is the default behavior. Configure this option to allow any variations of adults OR children set above at checkout so that in total it meets the limit of manually set "Capacity". For example, configuration "adults:5", "children:4", "capacity:5" means the property can accommodate up to 5 adults, up to 4 children, but up to 5 guests in total (not 9).
it_IT: Lascia questa opzione vuota per calcolare automaticamente la capacità totale, per soddisfare il numero esatto di adulti e bambini impostati sopra. Questo è il comportamento predefinito. Configura questa opzione per consentire al checkout qualsiasi variazione di adulti o bambini impostati in alto, in modo che in totale rispetti il limite della "Capacità" impostato manualmente. Ad esempio, configurazione "adulti:5", "bambini:4", "capacità:5" significa che la proprietà può ospitare fino a 5 adulti, fino a 4 bambini, ma fino a 5 ospiti in totale (non 9).

en: Size, %s
it_IT: Dimensione, %s

en: Leave blank to hide.
it_IT: Lascia vuoto per nascondere.

en: Other
it_IT: Altri

en: City view, seaside, swimming pool etc.
it_IT: Vista sul mare, sulla città, sulla piscina, ecc.

en: Bed type
it_IT: Tipologia di letto

en: Set bed types list in <a href="%link%" target="_blank">settings</a>.
it_IT: Imposta l'elenco delle tipologie di letto nelle <a href="%link%" target="_blank">impostazioni</a>.

en: Photo Gallery
it_IT: Galleria fotografica

en: Available Services
it_IT: Servizi disponibili

en: Season Info
it_IT: Info della Stagione

en: Start date
it_IT: Data d'inizio

en: End date
it_IT: Data di fine

en: Applied for days
it_IT: Applicato per giorni

en: Hold Ctrl / Cmd to select multiple.
it_IT: Tieni premuto Ctrl/Cmd per selezionare di più.

[ctx: Add New Season]
en: Add New
it_IT: Aggiungi nuova

en: Add New Season
it_IT: Aggiungi nuova Stagione

en: Edit Season
it_IT: Modifica Stagione

en: New Season
it_IT: Nuova Stagione

en: View Season
it_IT: Visualizza Stagione

en: Search Season
it_IT: Cerca Stagione

en: No seasons found
it_IT: Nessuna stagione trovata

en: No seasons found in Trash
it_IT: Nessuna stagione trovata nel Cestino

en: Insert into season description
it_IT: Inserire nella descrizione della stagione

en: Uploaded to this season
it_IT: Caricato per questa stagione

en: This is where you can add new seasons.
it_IT: Qui puoi aggiungere nuove stagioni.

en: Service
it_IT: Servizio

[ctx: Add New Service]
en: Add New
it_IT: Aggiungi nuovo

en: Add New Service
it_IT: Aggiungi nuovo Servizio

en: Edit Service
it_IT: Modifica Servizio

en: New Service
it_IT: Nuovo Servizio

en: View Service
it_IT: Visualizza Servizio

en: Search Service
it_IT: Cerca servizio

en: No services found
it_IT: Nessun servizio trovato

en: No services found in Trash
it_IT: Nessun servizio trovato nel Cestino

en: Insert into service description
it_IT: Inserire nella descrizione del servizio

en: Uploaded to this service
it_IT: Caricato per questo servizio

en: How many times the customer will be charged.
it_IT: Quante volte verrà addebitato il cliente.

en: Minimum
it_IT: Minimo

en: Maximum
it_IT: Massimo

en: Empty means unlimited
it_IT: Vuoto significa illimitato

en: Total Sales
it_IT: Totale vendite

en: Total Without Taxes
it_IT: Totale senza tasse

en: Total Services
it_IT: Totale servizi

en: Total Discounts
it_IT: Totale sconti

en: Total Bookings
it_IT: Totale prenotazioni

en: Revenue (Beta)
it_IT: Ricavo (Beta)

en: Apply
it_IT: Applica

en: From %s to %s
it_IT: Da %s a %s

en: Today
it_IT: Oggi

en: Yesterday
it_IT: Ieri

en: This week
it_IT: Questa settimana

en: Last week
it_IT: La settimana scorsa

en: Last 30 days
it_IT: Ultimi 30 giorni

en: This month
it_IT: Questo mese

en: Last month
it_IT: Ultimo mese

en: This quarter
it_IT: Questo trimestre

en: Last quarter
it_IT: Ultimo trimestre

en: This year
it_IT: Quest'anno

en: Last year
it_IT: Anno Precedente

note: translators: %s - original Rate title
en: %s - copy
it_IT: %s - copia

en: Accommodation Type Gallery
it_IT: Galleria del Tipo di Alloggio

en: Add Gallery To Accommodation Type
it_IT: Aggiungi galleria al Tipo di alloggio

en: Display imported bookings.
it_IT: Mostra le prenotazioni importate.

en: Processing...
it_IT: Elaborazione...

en: Cancelling...
it_IT: Annullamento...

en: Want to delete?
it_IT: Vuoi eliminare?

en: Not available
it_IT: Non disponibile

en: This is earlier than allowed by our advance reservation rules.
it_IT: Questo è prima di quanto consentito dalle nostre regole di prenotazione anticipata.

en: This is later than allowed by our advance reservation rules.
it_IT: Questa è più tardi di quanto consentito dalle nostre regole di prenotazione anticipata.

en: Day in the past
it_IT: Giorno passato

en: Check-in date
it_IT: Data di arrivo:

en: Less than min days stay
it_IT: È inferiore al limite di giorni

en: More than max days stay
it_IT: Supera il limite massimo di giorni

en: Later than max date for current check-in date
it_IT: È posteriore alla data massima di check-in per questa data

en: Rules:
it_IT: Regole:

en: Tokenisation failed: %s
it_IT: Tokenizzazione non riuscita: %s

en: %1$d &times; &ldquo;%2$s&rdquo; has been added to your reservation. | %1$d &times; &ldquo;%2$s&rdquo; have been added to your reservation.
it_IT[0]: %1$d &times; &ldquo;%2$s&rdquo; è stato aggiunto alla tua prenotazione.
it_IT[1]: %1$d &times; &ldquo;%2$s&rdquo; sono stati aggiunti alla tua prenotazione.

en: %s accommodation selected. | %s accommodations selected.
it_IT[0]: %s alloggio selezionato.
it_IT[1]: %s alloggi selezionati.

en: Coupon code is empty.
it_IT: Codice sconto vuoto.

en: Dark Blue
it_IT: Blu scuro

en: Dark Green
it_IT: Verde scuro

en: Dark Red
it_IT: Rosso scuro

en: Grayscale
it_IT: Scala di grigi

en: Light Blue
it_IT: Azzurro

en: Light Coral
it_IT: Corallo chiaro

en: Light Green
it_IT: Verde chiaro

en: Light Yellow
it_IT: Giallo chiaro

en: Minimal Blue
it_IT: Blu minimalista

en: Minimal Orange
it_IT: Arancione minimalista

en: Minimal
it_IT: Minimalista

en: Sky Blue
it_IT: Cielo blu

en: Slate Blue
it_IT: Blu ardesia

en: Turquoise
it_IT: Turchese

en: Account data updated.
it_IT: Dati dell'account aggiornati.

en: Password changed.
it_IT: Password cambiata.

en: Logout
it_IT: Disconnessione

en: Passwords do not match.
it_IT: Le passwords non corrispondono.

en: Please, provide a valid current password.
it_IT: Per favore inserisci una password attuale valida.

en: Payment:
it_IT: Pagamento:

en: Payment Method:
it_IT: Metodi di Pagamento:

en: Status:
it_IT: Stato:

en: Checkout data is not valid.
it_IT: Data di fine soggiorno non valida.

en: Payment method is not valid.
it_IT: Il metodo di pagamento non è valido.

en: Accommodation count is not valid.
it_IT: Il numero di alloggi non è corretto.

en: Accommodation is already booked.
it_IT: L'alloggio è già prenotato.

en: Reservation submitted
it_IT: Prenotazione inviata

en: Details of your reservation have just been sent to you in a confirmation email. Please check your inbox to complete booking.
it_IT: Abbiamo inviato una mail di conferma con i tuoi dettagli della prenotazione. Verifica per favore la tua posta in arrivo per completare la prenotazione.

en: We received your booking request. Once it is confirmed we will notify you via email.
it_IT: Abbiamo ricevuto la tua richiesta di prenotazione. Una volta confermata la richiesta, ti informeremo via e-mail.

en: Choose dates to see relevant prices
it_IT: Scegli le date per vedere i prezzi

en: Select from available accommodations.
it_IT: Selezionare tra alloggi disponibili.

en: Confirm Reservation
it_IT: Confermare la prenotazione

en: Recommended for %d adult | Recommended for %d adults
it_IT[0]: Consigliato per %d adulto
it_IT[1]: Consigliato per %d adulti

en:  and %d child |  and %d children
it_IT[0]:  e %d bambino
it_IT[1]:  e %d bambini

en: Recommended for %d guest | Recommended for %d guests
it_IT[0]: Consigliato per %d ospite
it_IT[1]: Consigliato per %d ospiti

en: Max occupancy:
it_IT: Ospiti max:

en: %d child | %d children
it_IT[0]: %d bambino
it_IT[1]: %d bambini

en: Reserve
it_IT: Prenotare

en: of %d accommodation available. | of %d accommodations available.
it_IT[0]: di %d alloggio disponibile.
it_IT[1]: di %d alloggi disponibili.

note: translators: Verb. To book an accommodation.
en: Book
it_IT: Prenota

en: Please, provide a valid email.
it_IT: Per favore, inserisci un indirizzo email valido.

en: Could not create a customer.
it_IT: Impossibile creare cliente.

en: Could not retrieve a customer.
it_IT: Impossibile recuperare cliente.

en: Please, provide a valid Customer ID.
it_IT: Per favore, fornisci un ID cliente valido.

en: A database error.
it_IT: Un errore del database.

en: No customer was deleted.
it_IT: Nessun cliente è stato eliminato.

en: An account with this email already exists. Please, log in.
it_IT: Esiste già un account associato a questo indirizzo email. Accedi usando questo indirizzo email.

en: Hotel Manager
it_IT: Direttore dell'hotel

en: Hotel Worker
it_IT: Dipendente dell'hotel

en: Hotel Customer
it_IT: Cliente dell'hotel

en: Please provide a valid email address.
it_IT: Per favore, fornisci un indirizzo email valido.

en: Please enter a valid account username.
it_IT: Per favore, inserisci un nome utente valido per l'account.

en: An account is already registered with that username. Please choose another.
it_IT: Un account è già registrato con questo nome utente. Scegline un altro.

en: Please enter an account password.
it_IT: Per favore, inserisci una password per l'account.

en: Sunday
it_IT: Domenica

en: Monday
it_IT: Lunedì

en: Tuesday
it_IT: Martedì

en: Wednesday
it_IT: Mercoledì

en: Thursday
it_IT: Giovedì

en: Friday
it_IT: Venerdì

en: Saturday
it_IT: Sabato

en: Check-out date cannot be earlier than check-in date.
it_IT: La data del check-out non può essere antecedente a quella del check-in.

en: Adults number is not valid
it_IT: Il numero di adulti non è corretto

en: Children number is not valid
it_IT: Il numero di bambini non è corretto

[ctx: Text about taxes and fees below the price.]
en:  (+taxes and fees)
it_IT:  (+tasse e supplementi)

[ctx: Text about taxes and fees below the price.]
note: translators: %s is a tax value
en:  (+%s taxes and fees)
it_IT:  (+%s tasse e supplementi)

[ctx: Text about taxes and fees below the price.]
en:  (includes taxes and fees)
it_IT:  (include tasse e supplementi)

en: Expand
it_IT: Espandi

en: Rate: %s
it_IT: Tariffa: %s

en: Dates
it_IT: Date

en: Dates Subtotal
it_IT: Subtotale date

en: Accommodation Taxes Subtotal
it_IT: Subtotale tasse alloggio

en: Details
it_IT: Dettagli

en: Service Taxes Subtotal
it_IT: Subtotale tassa di servizio

en: Fees Subtotal
it_IT: Subtotale tasse

en: Fee Taxes Subtotal
it_IT: Subtotale tasse

en: Subtotal
it_IT: Subtotale

en: Coupon: %s
it_IT: Codice: %s

en: Subtotal (excl. taxes)
it_IT: Subtotale (esc. imposte)

en: Taxes
it_IT: Tasse

en: Coupon Code:
it_IT: Codice sconto:

en: New Booking Details
it_IT: Nuovi dettagli della prenotazione

en: Original Booking Details
it_IT: Dettagli della prenotazione originale

en: Accommodation:
it_IT: Alloggio:

en: Children %s
it_IT: Bambini %s

en: Additional Services
it_IT: Servizi aggiuntivi

en: Accommodation pagination
it_IT: Impaginazione di Alloggi

en: Services pagination
it_IT: Impaginazione di Servizi

en: Categories:
it_IT: Categorie:

en: Amenities:
it_IT: Servizi:

en: Guests:
it_IT: Ospiti:

en: Bed Type:
it_IT: Tipologia di letto:

en: View:
it_IT: Vista:

en: Prices start at:
it_IT: Prezzo a partire da:

en: Price:
it_IT: Prezzo:

en: x %d adult | x %d adults
it_IT[0]: x %d adulto
it_IT[1]: x %d adulti

en: Returning customer?
it_IT: È un cliente che ritorna?

en: Click here to log in
it_IT: Fare clic qui per accedere

note: translators: 1 - username;
en: Hello %1$s (not %1$s? <a href="%2$s">Log out</a>).
it_IT: Ciao %1$s (non %1$s? <a href="%2$s">Esci</a>).

en: Accommodation #%d
it_IT: Alloggio #%d

en: Accommodation Type:
it_IT: Tipo di alloggio:

en: Choose Rate
it_IT: Scegli la tariffa

en: Choose Additional Services
it_IT: Scegliere servizi aggiuntivi

en: for
it_IT: per

[ctx: Example: Breakfast for X guest(s)]
en:  guest(s)
it_IT: persona(e)

en: time(s)
it_IT: volta/e

[ctx: I've read and accept the terms & conditions]
en: terms & conditions
it_IT: termini e condizioni

[ctx: I've read and accept the <tag>terms & conditions</tag>]
en: I've read and accept the %s
it_IT: Ho letto e accetto %s

en: Your Information
it_IT: Le tue informazioni

en: Required fields are followed by %s
it_IT: I campi obbligatori sono seguiti da %s

en: Create an account
it_IT: Crea un conto

en: Payment Method
it_IT: Metodo di pagamento:

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods.
it_IT: Ci dispiace, sembra che non ci siano metodi di pagamento disponibili.

en: Total Price:
it_IT: Prezzo totale:

en: Deposit:
it_IT: Deposito:

[ctx: from 10:00 am]
en: from
it_IT: dalle

[ctx: until 10:00 am]
en: until
it_IT: alle

en: Book Now
it_IT: Prenota ora

en: Availability
it_IT: Disponibilità

en: Reservation Form
it_IT: Modulo di prenotazione

en: Display Accommodation Types
it_IT: Visualizza Tipi di alloggi

en: Featured Image
it_IT: Immagine in evidenza

en: Excerpt (short description)
it_IT: Riassunto (breve descrizione)

en: Book Button
it_IT: Pulsante prenota

en: Search Availability
it_IT: Ricerca disponibilità

en: Search Availability Form
it_IT: Modulo di ricerca disponibilità

en: Title:
it_IT: Titolo:

en: Check-in Date:
it_IT: Data di arrivo:

[ctx: Date format tip]
en: Preset date. Formatted as %s
it_IT: Preimpostazione data. Formato %s

en: Check-out Date:
it_IT: Data di partenza:

en: Preset Adults:
it_IT: Preimposta adulti:

en: Preset Children:
it_IT: Preimposta bambini:

en: Attributes:
it_IT: Attributi:

en: Booking Confirmation and Search Results pages are required to handle bookings. Press "Install Pages" button to create and set up these pages. Dismiss this notice if you already installed them.
it_IT: Le pagine "Conferma della prenotazione" e "Risultati di ricerca" sono necessarie per gestire le prenotazioni. Premi il pulsante "Installa pagine" per creare e impostare queste pagine. Chiudi questa notifica se li hai già installati.

en: Install Pages
it_IT: Installare Pagine

en: Booking Canceled
it_IT: Prenotazione cancellata

en: Your reservation is canceled.
it_IT: La tua prenotazione è cancellata.

en: Reservation Received
it_IT: Prenotazione Ricevuta

en: Transaction Failed
it_IT: Transazione fallita

en: Unfortunately, your transaction cannot be completed at this time. Please try again or contact us.
it_IT: Sfortunatamente, non è possibile completare la tua transazione in questo momento. Sei pregato di riprovare o di contattarci.

en: Prices start at: %s
it_IT: Prezzi da: %s

en: View Details
it_IT: Visualizza dettagli

[ctx: Date format tip]
en: Formatted as %s
it_IT: Formato %s

en: Check Availability
it_IT: Verificare la disponibilità

en: Reserve %1$s of %2$s available accommodations.
it_IT: Prenota %1$s di %2$s alloggi disponibili.

en: %s is available for selected dates.
it_IT: %s è disponibile per le date selezionate.

en: Rate:
it_IT: Tariffa:

en: Services:
it_IT: Servizi:

en: Guest:
it_IT: Ospite:

en: Payment ID
it_IT: ID del pagamento

en: Total Paid
it_IT: Totale pagato

en: To Pay
it_IT: Da pagare

en: Add Payment Manually
it_IT: Aggiungi il pagamento manualmente

en: Change Password
it_IT: Modifica Password

en: Old Password
it_IT: Vecchia Password

en: New Password
it_IT: Nuova Password

en: Confirm New Password
it_IT: Conferma Nuova Password

en: You are not allowed to access this page.
it_IT: Non puoi accedere a questa pagina.

en: No bookings found.
it_IT: Nessuna prenotazione trovata.

en: From your account dashboard you can view <a href="%1$s">your recent bookings</a> or edit your <a href="%2$s">password and account details</a>.
it_IT: Dal dashboard del tuo account puoi visualizzare <a href="%1$s">le tue prenotazioni recenti</a> o modificare la tua <a href="%2$s">password e i dettagli dell'account</a>.

en: Base price
it_IT: Prezzo base

en: %s accommodation found | %s accommodations found
it_IT[0]: %s struttura trovata
it_IT[1]: %s strutture trovate

en:  from %s - till %s
it_IT:  da %s - a %s

en: Add Accommodation
it_IT: Aggiungi alloggio

en: Save
it_IT: Salva

en: Choose new dates to check availability of reserved accommodations in the original booking.
it_IT: Scegli nuove date per verificare la disponibilità degli alloggi prenotati nella prenotazione originale.

en: Add, remove or replace accommodations in the original booking.
it_IT: Aggiungi, rimuovi o sostituisci gli alloggi prenotati nella prenotazione originale.

en: Not Available
it_IT: Non disponibile

en: Continue
it_IT: Continua

en: Choose how to associate data
it_IT: Scegli come associare i dati

en: Use Source Accommodation to assign pre-filled booking information available in the original booking, e.g., full guest name, selected rate, services, etc.
it_IT: Utilizza l'alloggio sorgente per assegnare le informazioni di prenotazione precompilate disponibili nella prenotazione originale, ad esempio, il nome dell'ospite completo, la tariffa selezionata, servizi, ecc.

en: Source accommodation
it_IT: Alloggio sorgente

en: Target accommodation
it_IT: Alloggio di destinazione

en: Booking #%s is cancelled by customer.
it_IT: La prenotazione #%s è stata annullata dal cliente.

en: Details of booking
it_IT: Dettagli della prenotazione

en: Check-in: %1$s, from %2$s
it_IT: Check-in: %1$s, dalle %2$s

en: Check-out: %1$s, until %2$s
it_IT: Check-out: %1$s, alle %2$s

en: Name: %1$s %2$s
it_IT: Nome: %1$s %2$s

en: Phone: %s
it_IT: Numero di telefono: %s

en: Note: %s
it_IT: Nota: %s

en: Booking #%s is confirmed by customer.
it_IT: La prenotazione #%s è confermata dal cliente.

en: Booking #%s is confirmed by payment.
it_IT: La prenotazione #%s è confermata dal pagamento.

en: Details of payment
it_IT: Dettagli di pagamento

en: Payment ID: #%s
it_IT: ID del pagamento: #%s

en: Amount: %s
it_IT: Importo: %s

en: Method: %s
it_IT: Metodo: %s

en: Booking #%s is pending for Administrator approval.
it_IT: La prenotazione #%s è in attesa di approvazione dell'amministratore.

en: Click the link below to cancel your booking.
it_IT: Clicca sul link per annullare la prenotazione.

en: Cancel your booking
it_IT: Cancella la tua prenotazione

en: Dear %1$s %2$s, your reservation is approved!
it_IT: Gentile %1$s %2$s, la tua prenotazione è confermata!

en: Thank you!
it_IT: Grazie!

en: Dear %1$s %2$s, your reservation is cancelled!
it_IT: Gentile %1$s %2$s, la tua prenotazione è annullata!

en: Dear %1$s %2$s, we received your request for reservation.
it_IT: Gentile %1$s %2$s, abbiamo ricevuto la tua richiesta di prenotazione.

en: Click the link below to confirm your booking.
it_IT: Clicca sul link per confermare la prenotazione.

en: Confirm
it_IT: Conferma

en: Note: link expires on
it_IT: Nota: il link scade il

en: If you did not place this booking, please ignore this email.
it_IT: Se non hai effettuato questa richiesta, quindi ignora questa email.

en: Dear %1$s %2$s, your reservation is pending.
it_IT: Gentile %1$s %2$s, la tua prenotazione è in attesa.

en: We will notify you by email once it is confirmed by our staff.
it_IT: Ti informeremo via email una volta che la prenotazione sia confermata dal nostro staff.

en: Hi %1$s %2$s,
it_IT: Ciao %1$s %2$s,

en: Thanks for creating an account on %1$s.
it_IT: Grazie per aver creato un conto su %1$s.

en: You Account Details
it_IT: I dettagli del tuo conto

en: Login: %s
it_IT: Accesso: %s

en: Log in here: %s
it_IT: Accedi qui: %s

en: Accommodation #%s
it_IT: Alloggio #%s

en: Accommodation: <a href="%1$s">%2$s</a>
it_IT: Alloggio: <a href="%1$s">%2$s</a>

en: Accommodation Rate: %s
it_IT: Tariffa di alloggio: %s

en: Bed Type: %s
it_IT: Tipologia di letto: %s

en: Required fields are followed by
it_IT: I campi obbligatori sono seguiti da

en: Booking is already canceled.
it_IT: La prenotazione è già cancellata.

en: Cancel Booking
it_IT: Cancella la prenotazione

en: Invalid request.
it_IT: Richiesta non valida.

en: Cancelation of your booking is not possible for some reason. Please contact the website administrator.
it_IT: Per qualche motivo, non è possibile cancellare la tua prenotazione. Contatta l'amministratore del sito web.

en: Booking is already confirmed.
it_IT: La prenotazione è confermata.

en: Your booking is confirmed. Thank You!
it_IT: La tua prenotazione è confermata. Grazie!

en: Your booking request is expired. Please start a new booking request.
it_IT: La tua richiesta di prenotazione è scaduta. Invia per favore una nuova richiesta di prenotazione.

en: Confirmation of your booking request is not possible for some reason. Please start a new booking request.
it_IT: La conferma della tua richiesta di prenotazione non è possibile al momento. Invia per favore una nuova richiesta di prenotazione.

en: We are pleased to inform you that your reservation request has been received and confirmed.
it_IT: Siamo lieti di informarti che la tua richiesta di prenotazione è stata ricevuta e confermata.

en: Booking:
it_IT: Prenotazione

en: Details:
it_IT: Dettagli:

en: Thank you for your payment. Your transaction has been completed.
it_IT: Grazie per il pagamento. La tua transazione è stata completata.

en: We are pleased to inform you that your reservation request has been received.
it_IT: Siamo lieti di informarti che la tua richiesta di prenotazione è stata ricevuta.

en: from %s
it_IT: da %s

en: No accommodations matching criteria.
it_IT: Nessuna struttura trovata. Modifica i criteri di ricerca e riprova.

en: No services matched criteria.
it_IT: Nessun servizio trovato con i criteri richiesti.

en: Nothing found.
it_IT: Non abbiamo trovato nulla.

en: Children %s:
it_IT: Bambini %s:

en: Preset date. Formatted as %s
it_IT: Data di default. Formato %s

en: Gallery
it_IT: Galleria

en: View Button
it_IT: Pulsante mostra

en: Order
it_IT: Ordine

en: Order By
it_IT: Ordina per

en: No order
it_IT: Nessun ordine

en: Post ID
it_IT: ID articolo

en: Post author
it_IT: Autore

en: Post title
it_IT: Titolo

en: Post name (post slug)
it_IT: Nome del post ( slug del post)

en: Post date
it_IT: Data del post

en: Last modified date
it_IT: Data dell'ultima modifica

en: Parent ID
it_IT: ID superiore

en: Random order
it_IT: Ordine casuale

en: Number of comments
it_IT: Numero di commenti

en: Relevance
it_IT: Pertinenza

en: Page order
it_IT: Ordine pagine

en: Meta value
it_IT: Meta Valore

en: Numeric meta value
it_IT: Meta Valore numerico

en: Ascending (1, 2, 3)
it_IT: Ascendente (1, 2, 3)

en: Descending (3, 2, 1)
it_IT: Discendente (3, 2, 1)

en: Meta Name
it_IT: Meta Nome

en: Meta Type
it_IT: Meta Tipo

en: Specified type of the custom field. Can be used in conjunction with "orderby" = "meta_value".
it_IT: Tipo specificato del campo personalizzato. Può essere usato in combinazione con "orderby" = "meta_value".

en: Any
it_IT: Qualsiasi

en: Numeric
it_IT: Numerico

en: Binary
it_IT: Binario

en: String
it_IT: Stringa

en: Time
it_IT: Ora

en: Date and time
it_IT: Data e ora

en: Decimal number
it_IT: Numero decimale

en: Signed number
it_IT: Numero segnato

en: Unsigned number
it_IT: Numero non segnato

en: Query Settings
it_IT: Impostazioni query

en: Relation
it_IT: Relazione

en: Values: integer, -1 to display all, default: "Blog pages show at most"
it_IT: Valori: numero intero, -1 per visualizzare tutto, predefinito: "Le pagine del blog mostrano al massimo"
